Devetero bivših katalonskih čelnika optuženih za pobunu protiv Španjolske zbog proglašenja neovisnosti Katalonije prevezeno je u petak iz te pokrajine u pritvor pored Madrida gdje će im 12. veljače početi suđenje.
Na optuženičkoj klupi nalazi se ukupno dvanaest zagovornika nezavisnosti Katalonije za koje državno odvjetništvo traži zatvorske kazne u trajanju do 25 godina zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti te izglasavanja samostalne republike Katalonije u listopadu 2017.
U petak rano ujutro više stotina osoba s katalonskim zastavama koje simboliziraju nezavisnost, te uz povike podrške i transparente na kojima je pisalo „Sloboda političkim zatvorenicima“ ispratilo je bivše članove vlade dok su izlazili iz pritvora pa u specijalnom vozilu krenuli prema Madridu.
Quim Torra, predsjednik vlade Katalonije, u Barceloni je na engleskom jeziku zatražio reakciju Europske unije od koje je zatražio da intervernira u oslobađanju „političkih zatvorenika“.
„Sudit će se časnim ljudima jer su htjeli dati glas narodu Katalonije. Problem katalonskih demokrata je problem europskih demokrata“, rekao je.
Zatražio je od španjolske socijalističke vlade „hrabrost“ u provođenju promjena kako bi „Španjolska postala istinska demokracija“. Pozvao je vladu da „prizna pravo na samoodređenje naroda“.
Španjolska ministrica obrazovanja i glasnogovornica vlade Isabel Celaá na konferenciji za medije u Madridu pozvala je Torru na ublažavanje retorike te je poručila kako će optuženi imati pravedno suđenje. „Suđenje će biti prenošeno na televiziji te će biti vidljivo“, istaknula je.
Među optuženim članovima bivše katalonske vlade nalazi se i njen potpredsjednik Oriol Junqueras kojem prijeti najveća kazna. Potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans odbio je apel Torre.
„Možemo se neslagati s ustavom i pokušati ga promijeniti, no ne može ga se ignorirati i nepoštivati. Ovdje ne govorimo o zemlji u kojoj ne postoji pravna država ili diskriminacija. Španjolska je demokratska zemlja“, rekao je Timmermans.
U Barceloni se više stotina osoba okupilo ispred predstavništva Europske komisije prosvjedujući zbog svrstavanja Bruxellesa na stranu Madrida. „Samoodređenje je pravo, a ne zločin“, istaknuli su na transparentu.
U listopadu 2017. katalonska vlada je organizirala referendum o nezavisnosti, suprotan odluci španjolskog ustavnog suda, a onda je na temelju rezultata u parlamentu izglasala proglašenje republike Katalonije. Nezavisnost u stvarnosti nije zaživjela jer je Madrid preuzeo direktnu kontrolu nad pokrajinom sa 7,5 milijuna ljudi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram