Britanska vlada objavila je svoju procjenu utjecaja Brexita bez dogovora na poslovanje i trgovinu u kojoj je ocijenila da bi se „cijene neke hrane vjerojatno povećale” te kako bi carinske kontrole mogle tvrtke koštati i 13 milijardi funti godišnje.
U navedenom izvješću priopćeno je kako postoji „malo dokaza da se tvrtke ozbiljno pripremaju”. Međutim, vlada je priopćila kako je poduzela „značajne mjere” kako bi se pripremila na 29. ožujka – dan mogućeg izlaska bez dogovora.
„Jedan od najvidljivijih načina na koji će Velika Britanija biti pogođena bit će kašnjenje prometa robe preko kanala i opskrba hranom, od čega 30 posto dolazi iz EU”, navodi se u izvješću.
Ističe se da to ne bi dovelo do pomanjkanja hrane u Britaniji. Izravno će kašnjenjima preko kratkog kanalskog prijelaza biti izravno pogođeno manje od jednog na 10 prehrambenih artikala.
Mogući poremećaji u prekokanalskoj trgovini „doveli bi do smanjenja dostupnosti i izbora proizvoda”, navodi se u dokumentu.
„U nedostatku drugih vladinih mjera, neke cijene hrane će vjerojatno rasti, a postoji i rizik da bi ponašanje potrošača moglo dovesti do nestašice pojedinih proizvoda u ovom scenariju”, priopćili su.
Napomenuli su kako mnoge tvrtke, od veljače 2019. godine, u industriji opskrbe hranom nisu spremne na scenarij Brexita bez dogovora.
Ponovljena analiza pokazala je da bi u slučaju brexita bez dogovora britansko gospodarstvo moglo pasti između 6,3 i 9 posto u idućih 15 godina.
U izvješću stoji kako će gospodarski najgore pogođena područja u slučaju Brexita bez dogovora biti sjeveroistok, smanjenjem od 10,5 posto, Sjeverna Irska, za 9,1 posto, Škotska, za 8 posto te Wales, za 8,1 posto.
U tom priopćenju se navodi kako je nešto više od dvije trećine vladinih najkritičnijih pripremih projekata – ukupno manje od 85 posto – na putu da budu dovršeni na vrijeme do 29. ožujka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.