Međunarodni monetarni fond (MMF) mora - baš kao i vlade diljem svijeta - naučiti kako obaviti više posla s manje raspoloživih kapaciteta i mora biti učinkovitiji, poručio je američki ministar financija Steven Mnuchin.
Među potrebnim reformama ključna je usmjerenost na uvjete za financijsku pomoć i procjena sposobnosti zemalja da upravljaju dugom, rekao je Mnuchin u srijedu u izjavi za MMF-ov upravni odbor.
“Dug gospodarstava u nastajanju prema vjerovnicima na kritičnoj je točki, a razina zaduženosti povećava se i među gospodarstvima s niskim prihodima, gospodarstvima u nastajanju i onim razvijenima”, ističe Steven Mnuchink.
“Netransparentna i neodrživa politika kreditiranja sve više oslabljuje povjerenje ulagača, nagriza sustav upravljanja i odgovornost i koči gospodarski rast”, dodaje Mnuchin.
Zahtjevi za “transparentnošću duga” učestali su uoči ovotjednih proljetnih okupljanja MMF-a i Svjetske banke, u kontekstu zabrinutosti da bi naglo povećanje kineskih kredita zemljama u razvoju moglo posijati sjeme financijskih sukoba.
MMF je visoku razinu duga ocijenio ključnim rizikom za globalno gospodarstvo koje usporava.
Američki ministar financija naglašava da MMF mora biti efikasniji i “nastaviti se razvijati kako bi se mogao nositi s izazovima koji su pred nama”.
Naglasio je potrebu za pojačanim nadzorom zemalja članica, uključujući i strože uvjete za kreditiranje, “kako bi (MMF) uvjerio članice da efikasno obavlja svoju ključnu zadaću”.
Mnuchin pritom navodi primjer Argentine kojoj je MMF odobrio financijsku pomoć u vrijednosti oko 56 milijardi dolara, ističući da su zahtjevi za “rješavanjem slabosti u monetarnoj i fiskalnoj politici pomogli stabilizirati financijska tržišta, postavivši gospodarstvo na put oporavka aktivnosti”.
Kreditna politika MMF-a trebala bi uzimati u obzir načela “štedljivosti i kritičnosti uvjeta”, kazao je američki dužnosnik.
Istaknuo je također da MMF trenutno ima dovoljno novca za obavljanje svoje zadaće pa ne treba veći doprinos članica. Podržao je ipak obnovu programa zaduživanja kod zemalja članica u slučaju krize.
“Najvažnije je voditi računa o tome da MMF ima dovoljno financijskih sredstava da reagira na potencijalne krize. Prema našem mišljenju, MMF trenutno ima dovoljno resursa za obavljanje svojih zadaća, a i zemlje imaju znatne komplementarne resurse za slučaj krize”, rekao je Mnuchin.
Neki aranžmani za zaduživanje istječu ipak u sljedećih nekoliko godina, priznaje on.
“Radujemo se bliskoj suradnji s MMF-om i drugim članicama na identificiranju mogućnosti za proširenje dijela tih posuđenih resursa kako bi MMF mogao održati primjerenu razinu novca za ispunjavanje svoje misije”, dodao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram