Kina se ustrajno protivi američkim sankcijama Iranu

Svijet 22. tra 201911:38 > 11:39
ATTA KENARE / AFP

Kina se ustrajno protivi jednostranim američkim sankcijama Iranu, poručio je Peking u ponedjeljak kada se očekuje da Washington objavi osam država koje su uživale izuzeće od sankcija da moraju prekinuti poslovanje ili će biti kažnjene.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang rekao je na dnevnom brifingu da će Kina nastaviti bilateralno surađivati s Iranom u skladu sa zakonom.

Kina je veliki uvoznik iranske nafte i jedan je od osam velikih kupaca kojima su Sjedinjene Države odobrile izuzeće za kupnju iranske nafte.

Reuters javlja, pozivajući se na svoj izvor, da će SAD u ponedjeljak objaviti ukidanje izuzeća za tih osam zemalja – Kina, Indija, Japan, Južna Koreja, Turska, Italija i Grčka. Očekuje se da će cijene nafte narasti za 3 posto.

Izvor je potvrdio pisanje američkog dnevnika Washington Post da će američka administracija ukinuti privremena izuzeća koja je lani odobrio za tih osam velikih uvoznika kako bi im dao vremena da se roku od šest mjeseci prilagode i potraže nove dobavljače.

U studenome je SAD ponovno uveo sankcije na iransku naftu pošto je američki predsjednik Donald Trump odlučio jednostrano povući SAD iz nuklearnog sporazuma što ga je Iran 2015. sklopio sa šest svjetskih sila.

Washington redovito poručuje da je njegov cilj “čim prije moguće iranski izvoz svesti na ništicu”.

Azija najteže pogođena

Ukidanje izuzeća najteže će pogoditi kupce u Aziji. Najveći iranski uvoznici su Kina i Indija i obje države lobiraju za produljenje izuzeća.

Južna Koreja, bliska američka saveznica, velik je kupac iranskog kondenzata, ultralakog oblika sirove nafte kojim se koristi u petrokemijskoj industriji.

U utorak je glasnogovornik turskog predsjedništva Ibrahim Kalin rekao da Turska očekuje produljenje izuzeća.

Ukidanje izuzeća moglo bi regionalne zemlje (članice ASEAN-a, Savez država Jugoistočne Azije) staviti u težak položaj da brzo pronađu alternativnog dobavljača u globalnog nezavidnoj situaciji na tržištu energenata.

Washington vodi kampanju “maksimalnog ekonomskog pritiska” na Iran kroz sankcije kako bi spriječio izvoz nafte koja je glavni izvor prihoda Islamske Republike.

U travnju je iranski izvoz prosječno bio ispod milijun barela na dan, piše Reuters, a što je pad u odnosu na 1,1 milijun barela u ožujku.

Prije izvoz iranske nafte dosezao je više od 2,5 milijuna barela na dan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.