Njemačka je objavila u petak da će Namibiji vratiti spomenik iz XV. stoljeća koji je služio kao orijentir portugalskim istraživačima što je najnoviji u nizu poteza kojim ta zemlja želi podvući crtu ispod svoje kolonijalne povijesti.
“Povratak kamenog križa Cape Cross jasan je znak da priznajemo našu kolonijalnu prošlost”, rekla je njemačka ministrica kulture Monika Gruettes na konferenciji za novinare u Muzeju njemačke povijesti.
Dodala je da Berlin pokušava i uspijeva s državama iz kojih potječe to blago pronaći način za uspostavu međusobnog povjerenja i suživota.
Namibijski veleposlanik u Njemačkoj Andreas Guibeb za odluku je rekao da je “veliki korak” Njemačke u nastojanju da “kolonijalnu prošlost i put sustavnih poniženja i nepravdi ostavi iza sebe”.
Kameni križ Cape Cross, viši od 3 metra i teži od tone, podignuli su 1486. portugalski pomorci u području današnje Namibije. Križ je u to doba bio orijentir pomorcima koji su polovili uz jugozapadnu obalu Afrike.
Tijekom 1890-ih kada je zemlja pala pod vladavinu njemačkog carstva tijekom kolonizacije, kameni križ prevezen je u Berlin i od 2006. stalni je postav Muzeja njemačke povijesti.
Ali Namibija, koja se godinama s Berlinom spori oko zahtjeva za odštetom zbog njemačke kolonizacije, tražila je povrat tog spomenika u lipnju 2017. Nekoliko pokušaja tijekom XX. stoljeća nije bilo uspješno i sada su njemačke vlasti konačno popustile pod pritiskom da pokažu dobru volju.
Predsjednik zaklade Muzeja Raphael Gross, rekao je da je povrat spomenika važna gesta za Namibiju i za Muzej jer omogućuje “priznavanje povijesne nepravde”.
Njemačka je od 1884. do 1915. vladala kolonijom koja se tada zvala Jugozapadna Afrika. Berlin je već vratio kosti lokalnih stanovnika iz doba afričke kolonizacije, a u ožujku se obvezao ubrzati postupke povrata.
Povijest njemačkog kolonijalnog carstva obilježena je politikom istrebljenja pobunjeničkih plemena Herero i Namas u području sadašnje Namibije. Posmrtni ostaci nekih žrtava su prevezeni na njemački teritorij. Brojni posmrtni ostaci su i dalje pohranjeni u raznim javnim institucijama. U kolovozu 2018. Njemačka je vratila 19 lubanja, jedan skalp i kosti u Namibiju.
Berlin je priznao odgovornost za masakre Hererosa i Namasa i nije se službeno ispričao za ono što neki povjesničari smatraju prvim genocidom u XX. stoljeću.
Namibijci i Nijemci dugo godina pregovaraju o toj temi. Berlin se protivi isplati odšteta potomcima žrtava.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram