Oklahoma je u utorak postala prva američka savezna država u kojoj se sudi velikoj farmaceutskoj tvrtki zbog uloge u poticanju epidemije ovisnosti o opioidima.
Prema državnom tužitelju Oklahome Mikeu Hunteru, Johnson&Johnson i njegova podružnica Janssen Pharmaceuticals, koja proizvodi opioidne flastere i tablete, prouzročili su zdravstvenu krizu tijekom koje su od 2007. do 2017. godine umrla 4.653 stanovnika Oklahome.
U uvodnom je govoru Hunter rekao da je Johnson&Johnson pri promociji svojih proizvoda propustio naglasiti opasnosti korištenja opioida, kreirajući time „najgoru krizu u javnom zdravstvu u povijesti naše zemlje i države – epidemiju opioida na recept”.
Dodao je kako je kompanija „provodila ciničnu, obmanjujuću kampanju ispiranja mozga, vrijednu više milijardi dolara, kako bi redefinirala opioidne analgetike kao čaroban lijek”.
U SAD-u je u međuvremenu pokrenuto gotovo 2.000 sličnih tužbi protiv farmaceutskih kompanija.
Suđenje Johnson&Johnsonu nadovezuje se na nagodbu Oklahome u ožujku ove godine s Purdue Pharmom u sklopu koje je ta farmaceutska tvrtka pristala platiti 270 milijuna dolara odštete. Prošle nedjelje ta je savezna država postigla nagodbu i s izraelskom Tevom koja će joj platiti 85 milijuna dolara.
Odvjetnici Johnson&Johnsona branili su kompaniju na sudu tvrdnjom da lijekovi podliježu vladinom nadzoru i da su njezini proizvodi opremljeni naljepnicama s upozorenjima.
Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), u SAD-u svaki dan umre 46 ljudi zbog predoziranja opioidima propisanim na recept.
Godine 2017. godine opioidni lijekovi bili su važan faktor u 35 posto od ukupno 47.600 smrtnih slučajeva uzrokovanih predoziranjem opioidima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| idruštvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.