anel raspravom o energetici, u srijedu popodne u Ljubljani je započeo poslovni forum koji paralelno prati summit država sudionica Inicijative triju mora, najveći međunarodni događaj u Sloveniji u zadnjih desetak godina, na kojemu sudjeluje više od šesto sudionika iz 40-ak država, među njima i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.
Kako je otvarajući poslovni forum izjavio slovenski premijer Marjan Šarec, samo boljim povezivanjem Europe ne samo u smjeru sjever-jug nego i u smjeru istok-zapad može se osigurati bolja i uspješnija budućnost novih generacija. Investicije i kohezijska sredstva koja bi se iskoristila za bolju digitalnu i energetsku povezanost srednje i istočne Europe koristila bi i zapadnom dijelu kontinenta.
U raspravi na energetskom panelu među govornicima su bili i hrvatski ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, te direktor HEP-a opskrbe Robert Krklec. Ćorić je među ostalim rekao da je Hrvatska u okviru Inicijative triju mora potpuno usmjerena na diverzifikaciju izvora i pravaca nabave energenata, te govorio o planovima da terminal LNG na Krku postane operativan 2021. godine, dok je Krklec govorio o ambicioznim razvojnim planovima Hrvatske elektroprivrede.
Na forumu i energetskom panelu sudjelovao je i američki ministar energetike Rick Perry kojega su odmah nakon dolaska u Ljubljanu u odvojene posjete primili predsjednik države Borut Pahor i premijer Marjan Šarec.
U raspravi o rusko-njemačkom projektu plinovoda Južnog toka II, pokazale su se i razlike u gledanju na energetsku neovisnost Europske unije od Rusije između Perryja, koji je kazao da nastupa u ime američkog predsjednika Donalda Trumpa, i s druge strane njemačkog predstavnika na energetskom panelu Miguela Bergera, direktora za ekonomske poslove i održivi razvitak u njemačkom ministarstvu gospodarstva.
Berger je kazao da Njemačka podržava gradnju LNG terminala, pa i uvoz plina iz SAD-a kao diverzifikaciju dobavljača i ruta nabave, ali da to treba biti rađeno na tržišnim načelima, ali je odbacio američke ocjene da europsku energetsku neovisnost ugrožava Južni tok II, te uklapanje gradnje terminala LNG u sklopu sankcija protiv Rusije.
Perry je, referirajući se na obilježavanje iskrcavanja u Normandiji ovih dana – kazao da niti ovaj put neovisnost i sloboda, pa i ona energetska, “nemaju cijenu”, dok je Berger kazao da Europa s Rusijom na energetskom području mora surađivati, te da nisu istinite tvrdnje da Njemačka plin nabavlja samo u Rusiji, jer odatle dolazi samo polovica njemačkih energetskih potreba, a ostalo se kupuje od drugih dobavljača, najviše od Norveške.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.