Kućanstva u Velikoj Britaniji pripomogla su ograničiti pad gospodarstva uoči Brexita, pokazali su u ponedjeljak objavljeni podaci, razotkrivajući ujedno da je njihovo financijsko stanje bolje nego što se mislilo.
Britansko je gospodarstvo u drugom tromjesečju palo 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, potvrdio je Ured za nacionalnu statistiku (ONS), ocrtavajući posljedice gomilanja zaliha uoči prvobitno planiranog izlaska Britanije iz EU-a krajem ožujka.
U međuvremenu je datum brexita pomaknut za kraj listopada.
Novi podaci pokazuju da su britanska kućanstva zapravo neto kreditori gospodarstva, a ne neto dužnici.
“Britanci su davali manje novca u dobrotvorne svrhe nego što se očekivalo a dobivali su ga više od iznajmljivanja stanova”, pojasnio je statističar ONS-a Rob Kent-Smith.
Promjene u izračunu studentskih zajmova također su pridonijele promjeni statusa kućanstava u neto zajmodavce, iako brojke još uvijek pokazuju “značajno” pogoršanje u razdoblju od referenduma za izlazak iz EU-a 2016. godine.
Brojke su potvrdile da su državna i potrošnja kućanstava bile među rijetkim pokretačima rasta britanske ekonomije u drugom tromjesečju, dok su poslovna ulaganja ponovno pala.
Podaci objavljeni u ponedjeljak pokazali su također da je deficit na tekućem računu platne bilance Velike Britanije smanjen na 25,2 milijarde funti, s 33,1 milijarde funti u prethodnom tromjesečju..
Iskazan udjelom u BDP-u, iznosio je 4,6 posto.
Britanija se prije referenduma o brexitu 2016. godine “oslanjala na ljubaznost stranaca”, konstatirao je guverner britanske središnje Bank of England (BoE) Mark Carney. Iz središnje su banke u kolovozu upozorili da deficit tekućeg računa i dalje predstavlja rizik po gospodarstvo.
Slabija potražnja stranih ulagača za britanskom imovinom mogla bi potaknuti daljnje slabljenje funte i otežati kompanijama i potrošačima prikupljanje kapitala odnosno zaduživanje, ističe Reuters.
Osim brexita, britansko gospodarstvo koče i trgovinske tenzije između SAD-a i Kine, te usporavanje europskih gospodarstavai.
U lipnju je gospodarstvo poraslo 1,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, čime je ONS povisio dosadašnju procjenu za 0,1 postotni bod.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.