Zagonetni profesor ugodna karaktera i jedna od ključnih figura katalonskog separatističkog pokreta Oriol Junqueras podnio je najveći teret propala pokušaja osamostaljenja, događaja koji je izazvao najveću političku krizu u Španjolskoj od smrti Francisca Franca.
Oriol Junqueras, profesor koji je postao političar, osuđen je u ponedjeljak na 13 godina zatvora za svoju ulogu u zabranjenom referendumu 1. listopada 2017. i kasnijem proglašenju neovisnosti.
Dugogodišnji pobornik katalonske neovisnosti i u to doba potpredsjednik regionalne vlade, Junqueras je bio najviši od 12 bivših katalonskih dužnosnika izvedenih na suđenje, pošto je prvi čovjek pokreta Carles Puigdemont pobjegao u inozemstvo.
Pedesetogodišnji otac dvoje djece odlučio je ostati i od tada je već proveo dvije godine u pritvoru.
On za sebe tvrdi da je politički zatvorenik, što Španjolska odlučno niječe.
“Progonjen sam zbog svojih ideja, a ne zbog djela”, rekao je sudu u veljači.
Iako iza rešetaka, uspio je zadržati svoj status u Kataloniji i izabran je i u španjolski i u europski parlament.
Od malih nogu
Rođen u Barceloni 11. travnja 1969. živio je s ocem učiteljem i majkom medicinskom sestrom i obrazovao se u talijanskoj vjerskoj školi.
Iako je diskretan kada mu je djetinjstvo u pitanju, katalonskom listu La Vanguardia kazao je da počeo podržavati neovisnost kada mu je bilo osam.
Poliglot koji uz materinski katalonski govori španjolski, engleski i talijanski, kao doktor povijesnih znanosti poučavao je na Autonomnom sveučilištu u Barceloni i javnosti postao poznat kao voditelj povijesnih emisija na katalonskom radiju i televiziji.
Godine 2007. iz predavaonica se preselio u politiku, prvo kao lokalni vijećnik, zatim kao eurozastupnik i od 2011. kao gradonačelnik Santa Vicenca dels Hortsa.
Iste godine preuzima čelno mjesto u Katalonskoj republikanskoj ljevici (ERC), stranci koja je tada tavorila u prosječnosti, a on je u nekoliko godina pretvorio u vodeću snagu zagovornika neovisnosti.
Stranku je nastavio voditi i iz zatvora pokušavajući pridobiti one Katalonce, a takvih je nešto više od većine, koji se protive odvajanju od Španjolske.
“Rekao nam je: Suočen sam s vrlo teškom kaznom, ali ne smijemo odustati od naše politike, ne smijemo odustati od dijaloga”, prepričao je zastupnik ERC-a Gabriel Rufian.
“Možda će zvučati pretjerano, ali imamo Mandelu”, dodao je.
Junqueras je 2016. postao katalonski potpredsjednik i bio je zadužen za organizaciju zabranjenog referenduma.
Jedan od bivših članova njegova kabineta, koji je želio ostati neimenovan, opisao ga je kao “vrlo razboritog i strogog”.
Enric Millo, predstavnik Madrida u Kataloniji tijekom krize 2017., analogiju je odveo korak dalje, rekavši da Junqueras “govori vrlo dobro, gotovo kao svećenik”.
Ali ima on i svoju drugu stranu, dodaje Millo, “iznenada, kada treba djelovati, izvlači oštricu”.
Novinar Joaquim Coll kaže da je Junqueras unatoč svojoj “svećeničkoj retorici” pravi “fudamentalist” kada je neovisnost u pitanju i nije osoba “kojoj možete vjerovati”.
Iako je nedvojbeno čovjek koji traži lojalnost, Junqueras ima reputaciju osobe koja izbjegava teška pitanja, a mnogima je, čak i onima koji su mu bili blizu, ostao zagonetan.
“Još se pitam tko je zapravo Junqueras”, priznao je u svojoj nedavno objavljenoj knjizi Santi Vila, jedan od trojice bivših katalonskih dužosnika koji na suđenju u Madridu nije kažnjen zatvorskom kaznom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram