Strah od terorizma: EK predstavila sigurnosnu strategiju

Svijet 28. tra 201520:32 > 20:33
N1

Europska komisija predstavila je u srijedu novu sigurnosnu strategiju, koja predviđa uspostavu europskog centra pod okriljem europskog policijskog ureda Europol.

Taj centar trebao bi biti okvir za suradnju između država članica, a ne prenošenje nadležnosti u sigurnosnim pitanjima s država članica na europsku razinu. U Komisiji ističu da nije riječ o novoj instituciji ili pretvaranju Europola u FBI, nego da je to okvir za suradnju među postojećim institucijama u državama članicama.

“Nije riječ o europskom FBI-u. Pitanje sigurnosti je srž nacionalne suverenosti za zemlje članice i otvaranje rasprave o nadležnostima bilo bi nesvrsishodno. Cilj strategije je ukloniti prepreke za bolju suradnju među državama članicama”, rekao je prvi potpredsjednik EK Frans Timmermans.

“Terorizam, organizirani i kibernetički kriminal vrlo su složeni sigurnosni izazovi koji prelaze europske granice. Stoga je vrijeme da mi Europljani bolje i tješnje surađujemo kako bismo zajamčili sigurnost svojim građanima”, izjavio je Timmermans, koji je zajedno s povjerenikom za unutarnje poslove i migracije Dimitrisom Avramopulosom predstavio strategiju nakon što je prihvaćena na sastanku Komisije u utorak u Strasbourgu.

Strategija predviđa pobošljanje postojećeg pravnog okvira za suočavanje s problemom stranih terorističkih boraca, oštrije mjere protiv financiranja terorista, temeljitu provjeru zakona o nezakonitoj trgovini oružjem te jačanje instrumenata za borbu protiv internetskog kriminala.

Avramopulos ističe da se strategija temelji na pet načela – poštovanju temeljnih prava, transparentnosti, odgovornosti i demokratskom nadzoru, boljoj provedbi postojećih mjera, boljem korištenju postojećih agancija EU-a te boljem usklađivanju vanjskih i unutarnjih politika.

Komisija je u strategiji istaknula da će se zauzeti za što brže donošenje spornog zakona o korištenju podataka o putnicima u zračnom prometu.

U Komisiji ističu da su nedavni teroristički napadi na Europljane i njihove vrijednosti ukazali na potrebu za zajedničkim radom kako bi se EU i zemlje članice oduprli prijetnjama, uz potpuno poštovanje temeljnih prava. Za osiguravanje unutarnje sigurnosti ponajprije su odgovorne države članice, ali prekogranični izazovi preveliki su da bi pojedine zemlje mogle samostalno djelovati te je potrebna potpora EU-a za izgradnju povjerenja i olakšavanje suradnje, razmjenu informacija i zajedničko djelovanje, navodi Komisija.

O sigurnosnoj strategiji govorio je i ministar Ranko Ostojić u Dnevniku N1 u 19 sati.