Irskog premijera u subotu očekuju neizvjesni izbori

Svijet 07. velj 202007:20 > 07:22
JONATHAN NACKSTRAND / AFP / ilustracija

Irskog premijera Lea Varadkara u subotu očekuju neizvjesni parlamentarni izbori, jer su biračima važniji unutarnji problemi od brexita, pitanja na kojem on temelji svoju kampanju.

Izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a 31. siječnja mogao bi imati velike posljedice za Irsku i njezinih 4,9 milijuna stanovnika, jedinu članicu EU-a koja graniči s Britanijom. Leo Varadkar (41) u kampanji ističe svoju ulogu u postizanju dogovora s britanskom premijerom Borisom Johnsonom kojim je izbjegnuta ponovna uspostava fizičke granice sa Sjevernom Irskom nakon brexita.

Pitanje, jedno od najtežih u pregovorima o uvjetima razvoda Londona i Bruxellesa, probudilo je sjećanja na tri desetljeća sukoba u toj pokrajini između republikanaca (većinom katolika) i unionista (ponajprije protestanata) u kojima je poginulo 3500 ljudi.

Kada bi rezultat izbora ovisio o Varadkarovoj europskoj politici, on bi lako pobijedio, ali ljudi žele promjenu, smatra Jon Tonge, stručnjak za irsku politiku na Sveučilištu u Liverpoolu. Njegova stranka, Fine Gael, na čelu je koalicije s drugom velikom irskom strankom, Fianna Failom. Te dvije stranke desnog centra naizmjence vode zemlju već stotinu godina. Vardakar, mlad, dijete Indijca i Irkinje, homoseksualac, simbol je modernizacije katoličke Irske. Na vlasti je nešto manje od tri godine, ali njegova stranka vodi zemlju već devet. U istraživanju Ipsos MRBI-ja objavljenom u utorak u The Irish Timesu, njegova stranka je na trećem mjestu s 20 posto potpore birača, prema 23 posto koliko ima Fianna Fail.

Ako se takve tendencije potvrde na biralištima, izbori bi mogli dovesti do obrata u odnosu snaga između dviju stranaka vladajuće koalicije. Vođa Fianna Faila Micheal Martin, bivši ministar vanjskih poslova, bio bi u tom slučaju bolje pozicioniran da preuzme vođenje vlade. Ali to je ispitivanje otkrilo i nešto neočekivano. Prvi put od početka kampanje na prvo mjesto izbila je lijeva stranka Sinn Fein, koja se bori za ujedinjenje Irske, a podržava je 25 posto birača.

Njezini izgledi da preuzme vlast su, međutim, slabi. To bivše političko krilo Irske republikanske armije (IRA), koje već dvije godine vodi Mary Lou McDonald, istaknulo je samo 42 kandidata za 160 mjesta u donjem domu irskog parlamenta, Dail Eireannu. Uz to, i Fianna Fail i Fine Gael isključuju mogućnost koaliranja sa Sinn Feinom.

Zbog prijetnje raspada vladajuće koalicije, Varadkar je sredinom siječnja odlučio raspisati prijevremene izbore, pošto je otklonjena opasnost brexita bez dogovora. Izbori u subotu, koji se odvijaju u isto vrijeme kao i ragbijaška utakmica Irske i Walesa u sklopu turnira šest nacija, omogućit će zemlji da dobije novu vladu na vrijeme, prije idućeg sastanka Europskog vijeća u ožujku, sa “snažnim mandatom” za pregovore o budućim odnosima Londona i Bruxellesa, istaknuo je Varadkar objavljujući odluku o izborima.

Brexit je, ponavlja on, tek na pola puta i “neuspjeh da se dogovori trgovinski sporazum bila bi velika prijetnja i egzistencijalna prijetnja za naše gospodarstvo 2021”. On sam će, međutim, teško nešto bitnije promijeniti, jer izgleda da postoji konsenzus u vezi trgovine bez barijera s Britanijom.  “Ideja da Irska ne može promijeniti vladu zbog brexita je jednako cinična koliko je i očajna”, rekao je nedavno Micheal Martin. “Nacionalno jedinstvo u pogledu brexita u čijoj smo izgradnji sudjelovali nastavit će se”, rekao je.

Teme koje su važne biračima pitanja su poput stanja na tržištu nekretnina i zdravstva. Nedovoljno raspoloživih stanova dovelo je do porasta cijena. U Irskoj je oko Božića bio registriran 9731 beskućnik, gotovo četiri puta više nego u prosincu 2014., po podacima udruženja za pomoć beskućnicima Focus Ireland.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.