Svjetska zdravstvena organiozacija (WHO) ocjenjuje da je "novi epicentar" pandemije covida-19 postala Južna Amerika i ističe da je Brazil posebno teško pogođen širenjem te bolesti.
WHO je u petak ukazao na porast broja slučajeva u Južnoj Americi, posebno u Brazilu.
Stanje u Južnoj Americi se pogoršava, rekao je Michael Ryan, direktor programa WHO-a za izvanredna stanja i ocijenio da je “Južna Amerika na neki način postala novi epicentar bolesti”.
“Vidimo da se broj slučajeva zaraze povećava u brojnim državama Južne Amerike (…), no u ovom je trenutku pandemijom najpogođeniji Brazil”, rekao je Ryan na konferenciji za medije u petak navečer.
Brazil je druga zemlja u svijetu po broju zabilježenih slučajeva zaraze nakon Sjedinjenih Država.
U Brazilu je u petak zabilježen 1001 smrtni slučaj od posljedica zaraze koronavirusom. Dosad je u toj zemlji ukupno umrlo više od 21.000 ljudi, što je dovodi na neslavno šesto mjesto u svijetu.
Ukupno je 330.890 zaraženih osoba, od čega je u zadnja 24 sata zaraza zabilježena među 20.803 osobe. Po broju novozaraženih Brazil je nadmašio Rusiju u kojoj je evidentirano 326.488 slučajeva zaraze.
I Peru se, premda je prva latinoamerička država koja je uvela ograničenja, bori da suzbije širenje virusa. Virus se posebno širi na tržnicama i u bankama koje su ostale otvorene, što je posljedica krhkoga zdravstvenog sustava, loše ekonomije i velikog siromaštva.
Peruanski predsjednik Martin Vizcarra u petak je produljio mjere ograničenja i obvezne mjere fizičke distance, koje su na snazi od 16. ožujka, sve do petka, 30. lipnja.
U toj je zemlji dosad od posljedica koronavirusa umrlo više od 3100 stanovnika, a od 6. ožujka u Peruu je zabileženo 110.000 slučajeva zaraze.
#related-news_0
Zemlja s najviše zabilježenih slučajeva zaraze i dalje su Sjedinjene Države (1,6 milijuna). Ondje je dosad od posljedica koronavirusa umrlo 95.921 osoba, a samo u zadnja 24 sata njih 1260. U znak počasti žrtvama pandemije, zastave će do nedjelje u cijeloj zemlji biti spuštene na pola koplja.
Europa, u kojoj je od posljedica koronavirusa dosad umrla više od 171.000 ljudi, postupno se vraća u normalu, poduzimajući dodatne mjere opreza, zbog bojazni od ponovnog širenja virusa.
U Indoneziji, zemlji s najviše muslimanskih vjernika u svijetu, brojni stanovnici pribavljaju lažne propusice da bi, u vrijeme ramazana otputovali i bili s članovima svojih obitelji unatoč ovogodišnjoj zabrani.
Kina je u subotu izvijestila da, prvi put nakon siječnja u zemlji nije zabilježen nijedan slučaj zaraze koronavirusom. Po posljednjim podacima, u Kini je koronavirusom zaraženo 83.000 osoba, a od posljedica bolesti smrtno su stradale 4634.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.