Reporter CNN-a Omar Jimenez, producent Bill Kirkos i fotoreporter Leonel Mendez pušteni su iz pritvora nakon uhićenja tijekom izvještavanja s prosvjeda u Minneapolisu koji se već treći dan odvijaju zbog smrti Georgea Floyda, nenaoružanog crnca koji je umro prilikom uhićenja, nakon što ga je bijeli policajac oborio i nekoliko minuta mu držao koljeno na vratu.
Guverner savezne države Minnesota Tim Walz ispričao se zbog uhićenja ekipe novinara te čitav događaj nazvao neprihvatljivim s obzirom na to da je CNN imao svako pravo biti na događaju te dodao kako želi da mediji pokrivaju prosvjede u Minnesoti.
Reporter Jimenez uživo je izvještavao s prosvjeda koji svakim danom postaju sve žešći. Prosvjednici su zapalili policijsku stanicu i nekoliko zgrada, uključujući i četverokatnicu u kojoj su se nalazili restorani. Stajao je pred kordonom pripadnika specijalne policije, piše CNN.
Ubrzo nakon što su novinari snimili jedno uhićenje, policija se približila Jimenezu i ostatku njegove ekipe te ih zatražila da se maknu. Reporter im je odgovorio da su novinari CNN-a i mirno im predočio novinarsku iskaznicu. Tada je kamera zabilježila kako Jimenez govori da će se pomaknuti gdje im kažu, nakon čega su mu pristupila dva specijalca i rekla mu da je uhićen.
Kamerman je snimio trenutak u kojem u policija reporteru stavlja lisice i odvodi ga, a nedugo zatim isto se dogodilo i ostatku ekipe, odnosno producentu i fotoreporteru.
Treća noć paleži, pljački i vandalizma zahvatila je Minneapolis dok prosvjednici izražavaju bijes zbog smrti nenaoružanog crnca kojemu je bjelački policajac koljenom prikliještio vrat dok je ležao na tlu nakon uhićenja. Pripadnici Nacionalne garde pozvani ranije tijekom dana uglavnom su se držali po strani.
Protests in the wake of George Floyd’s death boiled over Thursday night as protesters gained access to the Minneapolis Police Department’s 3rd Precinct building, setting it on fire. pic.twitter.com/tMGELg5AhE
— USA TODAY (@USATODAY) May 29, 2020
Guverner Tim Waltz naredio je Gardi da pomogne u održavanju mira nakon dviju prijašnjih noći nereda uzrokovanih smrću Georgea Floyda u ponedjeljak.
#related-news_0
Uhićenje Georgea Floyda, kojemu je policajac prikliještio koljenom vrat dok je stenjao i ponavljao “Ne mogu disati”, prolaznik je snimao kamerom na mobitelu. Četvorica policajaca umiješana u incident dan kasnije su smijenjena.
Kako piše CNN, Derek Chauvin, policajac koji je klečao na vratu uhićenog nenaoružanog muškarca već ima 18 prijava koje su protiv njega podnesene na odjel unutarnjih poslova policijske postaje u Minneapolisu, no nije poznato zbog čega.
#related-news_0
Šef policije u Minneapolisu, Medaria Arradondo, ponudio je svoju ispriku, kazavši da razumije koju je ulogu njegova postaja imala u čitavom kaosu koji ovu saveznu državu potresa proteklih dana.
“Žao mi je zbog boli i traume koju zbog smrti gospodina Floyda prolaze njegova obitelj i bližnji, Minneapolis i čitav svijet. Znam da u našem gradu trenutno vlada deficit nade te da je naša policija tome pridonijela”.
Prosvjedi podrške izbili su u srijedu u Los Angelesu i u četvrtak u Denveru, a promet je bio blokiran u oba grada. Neredi u Minneapolisu proširili su se i na susjedni St. Paul, glavni grad države, gdje su izbili požari i vandalizam.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.