Diljem Amerike još traju prosvjedi protiv policijske brutalnosti uslijedili su nakon nasilne smrti prilikom privođenja Afroamerikanca Georgea Floyda, koji je umro nakon devetominutnog priklještenja koljenom za vrat. Autopsija je pokazala da je upravo to bio uzrok smrti odnosno da je ona izazvana gušenjem. Prema izvješću, sada optuženom policajcu pomagala su trojica njegovih kolega koja su također doprinijela Floydovoj smrti.
“Ovakav scenarij koji se događa u Americi bi bilo koji filmski studio odbio”, kazao je Đivo Đurović u razgovoru s našim Igorom Bobićem komentirajući najveće prosvjede koji već danima bjesne u Sjedinjenim Američkim Državama. On trenutno živi u New Yorku gdje svjedoči najvećim prosvjedima u toj državi od vremena ubojstva Martina Luthera Kinga 1968.
"The First Amendment is no good if it is used to protect one side of the political spectrum but disregarded for the other," @AttorneyNora writes: https://t.co/G7KrMg1yoF
— The Atlantic (@TheAtlantic) June 2, 2020
Ovo ubojstvo posljednje je u nizu policijskih brutalnosti prema afroameričkoj populaciji te je izazvalo prosvjede i osude diljem zemlje zbog rasizma.
Tisuće prosvjednika diljem Sjedinjenih Američkih Država prosvjeduju protiv policijske brutalnosti nakon ubojstva Georgea Floyda. U barem 23 savezne države pozvana je Nacionalna garda, a mnogi ne prestaju kritizirati američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon što je, prema njegovim naredbama, konjima rastjerao mirne prosvjednike ispred Bijele kuće.
Trump je ranije u ponedjeljak, u vrtu Bijeće kuće, izjavio kako će upotrijebiti vojsku u zaustavljanju prosvjeda koji su izbili zbog brutalne smrti Afroamerikanca Georgea Floyda prilikom policijskog privođenja, a malo prije toga snage reda ispalile su suzavac i gumene metke kako bi rastjerale prosvjednike i omogućile predsjedniku da ode do crkve u kojoj se fotografirao.
“Gradonačelnici i guverneri moraju uspostaviti prisustvo prevladavajućeg broja snaga reda kako bi se zaustavilo nasilje”, kazao je Trump.
Učinio je to kako bi mogao pozirati za fotografiju držeći Bibliju ispred crkve koja se nalazi nasuprot Bijele kuće. Dok je pričao pred crkvom policija je bacala suzavac na mirne prosvjednike u parku Lafayette ispred Bijele kuće. Navedena crkva inače je poznata kao “crkva predsjednika”, a tijekom prosvjeda išarana je grafitima i djelomično oštećena.
Biskup Episkopalne crkve u Washingtonu Michael Curry među onima je koji su kritizirali Trumpa za korištenje povijesne crkve za fotografiranje ocijenjujući na Twitteru kako se time “crkva i Biblija koriste u političke svrhe”.
Police tear-gas protesters before a Trump photo op with a Bible https://t.co/DX3kIDspRm
— Mother Jones (@MotherJones) June 2, 2020
Josep Borrell: EU šokiran i zgrožen ubojstvom Georgea Floyda
Europska unija je šokirana i zgrožena smrću Georgea Floyda, Afroamerikanca ubijenog u brutalnom policijskom privođenju, izjavio je u utorak visoki europski predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
“Poput građana Sjedinjenih Država, šokirani smo i zgroženi smrću Georgea Floyda”, rekao je Borrell na konferenciji za novinare.
Dodao je da svi moraju biti na oprezu kada je riječ o pretjeranoj uporabi sile. Borrell je snažno osudio rasizam i izrazio nadu da će američko društvo znati prevladati ovu situaciju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.