Međunarodni čelnici razgovarat će u nedjelju o prikupljanju pomoći za Bejrut nakon eksplozije koja je razorila libanonski glavni grad, najavljuje BBC.
Virtualna konferencija koju su organizirale Francuska i Ujedinjeni narodi počinje u 14 sati po libanonskom vremenu (11 sati GMT).
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da se namjerava priključiti pozivu.
Dužnosnici procjenjuju da je razorna eksplozija u skladištu u kojemu je bilo više od 2000 tona amonijeva nitrata uzrokovala štetu od 15 milijardi dolara.
U eksploziji je poginulo najmanje 158 ljudi. Ranjeno je 5000 ljudi, a 300.000 izgubilo je svoje domove.
Libanonski premijer Hasan Diab u televizijskom je obraćanju rekao da će pozvati na prijevremene izbore kao način izlaska iz krize. O tom pitanju vlada će raspravljati u ponedjeljak.
Protuvladin pokret izbio je u listopadu izazvan financijskim stanjem u državi i padom valute.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je Bejrut u četvrtak i objavio da želi koordinirati međunarodnu pomoć za zemlju.
U izjavi iz francuske predsjedničke palače kaže se da je svrha konferencije u nedjelju “mobilizirati glavne libanonske međunarodne partnere i odmah organizirati koordiniranu pomoć međunarodne zajednice”.
Sudjelovat će predstavnici država članica Europske unije, Kina, Rusija, Egipat, Jordan i Velika Britanija, a pozvani su i mnogi drugi.
U nizu tvitova američki predsjednik Trump napisao je da je o “katastrofalnom događaju” u Bejrutu razgovarao s Macronom te da će se priključiti konferenciji.
“Svi žele pomoći!”, napisao je.
U subotu je nekoliko tisuća ljudi, ogorčenih zbog nemara koji je vjerojatni uzrok eksplozije, izišlo na ulice, policija je ispaljivala suzavac a prosvjednici bacali kamenje. Neki su prosvjednici provalili u vladina ministarstva.
#related-news_0
U sukobu policije i prosvjednika poginuo je jedan libanonski policajac. Ozlijeđeno je više od 100 ljudi, a deseci su završili u bolnici.
Policija je potvrdila da je bilo i pucnjave, ali nije jasno tko je pucao.
Deseci prosvjednika ušli su u zgradu ministarstva vanjskih poslova gdje su spalili portret predsjednika Michela Aouna, kojeg mnogi smatraju predstavnikom političke klase koja vlada zemljom desetljećima i koju smatraju odgovornom za duboku političku i gospodarsku krizu.
Prije toga, policija je suzavcem gađala prosvjednike koji su se pokušali probiti do parlamenta.
Na ulice je izišlo između pet i sedam tisuća ljudi, a demonstranti su uzvikivali slogane poput “narod želi pad režima” i nosili natpise poput “odlazite, svi ste ubojice”. Mnogi Libanonci bijesni su zbog toga što vlasti nisu spriječile eksploziju više od 2000 tona amonijeva nitrata.
Materijal, uskladišten u luci, zaplijenjen je s ruskog broda prije šest godina i od tada nije preseljen na sigurnije mjesto.
Vlada je obećala da će pronaći odgovorne i da će krivci za tragediju odgovarati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.