Austrijski Der Standard javlja da je više od 5000 ljudi, koji su se prošle zime u popularnom zimovalištu u Tirolu zarazili covidom-19, pripremilo zajedničku tužbu protiv Austrije. Lokalni mediji istodobno javljaju o strožim mjerama u Ischglu za narednu sezonu.
“Dok je pažnja korona-kriznog vodstva trenutno više usmjerena na austrijske granice ili na Wolfganško jezero, sportsko zimovalište u Ischglu još je uvijek najveće austrijsko žarište od početka pandemije”, tako Der Standard počinje članak u kojem donosi vijest o tužbi.
Ischgl su epidemiološke službe u Austriji i diljem EU-a zimus detektirale kao žarište odakle se SARS-CoV-2 počeo širiti u veljači. Alpski gradić je stavljen u karantenu tek 13. ožujka.
Der Spiegel je vijesti o Ischglu popratio ovakvim opisom: “Tirolski Ischgl je u ožujku postao hot-spot zaraze koronavirusom u cijeloj Europi. U Ischglu su se koronavirusom zarazile tisuće turista, tako i mnogi turisti iz Njemačke.”
Der Standard navodi da se odatle virus proširio “u brojne zemlje”, te da je “u vezi zaraze u Ischglu 30 osoba izgubilo život”. U nastavku navodi:
“Više od 5000 pogođenih iz cijele Europe u međuvremenu su se dogovorili oko zajedničke tužbe protiv Republike Austrije, koju će podnijeti u rujnu.”
#related-news_0
List citira izjavu jedne od preživjelih “žrtava Ischgla”, koja je rekla da “ne želi dopustiti da se taj događaj zaboravi”. Tužbu je inicirao bivši austrijski političar i pravnik, inače aktivist za prava potrošača, Peter Kolba.
Kolba je ranijih mjeseci kritizirao rad tirolskih službi, a zadnjeg dana srpnja Der Standard je prenio optužbe austrijskog Udruženja za zaštitu potrošača po kojem je austrijsko državno odvjetništvo odbilo oko 1000 privatnih dokumenata tijekom istrage odvjetništva u “Korona-slučaju Ischgl”.
#related-news_0
Kolba optužuje da je riječ o “kršenju epidemioloških zakona”, navodi “koruptivne krugove” u zdravstvu i poslovnim krugovima, dok ministarstvo zdravstva, kako prenosi Der Standard, ističe da je “sva upozorenja (oko situacije) slalo direktno pokrajinskim tirolskim nadležnim vlastima.
Istog dana kad je objavljeno da se tisuće spremaju tužiti Austriju zbog Ischgla, Turistička zajednica Paznaun-Ischgl objavila je da je pripremila niz mjera za sprečavanje širenja covida-19 u narednoj zimskoj sezoni.
“Tim mjerama se ide daleko iznad propisanih službenih mjera”, prenosi ORF službeni stav Turističke zajednice.
#related-news_0
ORF navodi da je pripremljena stanica za nadzor zdravstvenog stanja gostiju, da će partyji nakon skijanja biti “izrazito ograničeni”, da će se svi radnici u turizmu u Ischglu testirati na covid-19, kao i to da će svi gosti pri prijavljivanju u hotel morati priložiti negativan rezultat testa na koronavirus, ne stariji od 72 sata.
U postaji za nadzor gostiju, naveo je direktor turističke zajednice, oni koji ne budu imali negativan test, moći će se testirati na dobrovoljnoj osnovi. Skijaška infrastruktura će se dezinficirati, navodi se dalje, kao i zajedničke prostorije poput prodavaonica, skladišta opreme i zahoda. Koncerata neće biti.
Koliko je događanje s Ischglom na početku širenja pandemije koronavirusa na Europu, posebno na Njemačku, teško palo Nijemcima, ilustrira izjava bavarskog premijera Markusa Södera u već poodmaklom ljetu, 27. srpnja ove godine:
“Još smo uvijek zabrinut zbog putovanja na odmor. Nisam zabrinut da bismo mogli imati jedan ‘Ischgl’, veliki ‘Ischgl’, nego da bismo mogli dobiti mnogo malih ‘Ischgla’.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.