Europska komisija sutra bi trebala iznijeti prijedlog nove europske migrantske i politike azila EU-a, dva tjedna nakon požara u prenatrpanom kampu Moriji na grčkom otoku Lezbosu u kojemu su migranti boravili u neljudskim uvjetima. Pet godina od velike izbjegličke krize 2015., pitanje migracija i dalje je u srži europskih prijepora. Istodobno, nevladina organizacija Oxfam i građanski pokret WeMove Europe podnijele su tužbu Europskoj komisiji u kojoj traže pokretanje postupka protiv Grčke zbog povreda prava tražitelja azila.
Dvije organizacije ističu u priopćenju da “grčka vlada nije odgovorila na potkrijepljene tvrdnje o povredi prava, napose o neprestanom grubom vraćanju tražitelja azila u Tursku i o očitom kršenju (prava) azila”. Tužbu u njihovo ime podnio je nizozemski odvjetnički ured De Brauw Blackstone Westbroek.
“Ako EK želi pokazati da je svrha novog dogovora o azilu i o migracijama poboljšanje sustava azila u Europi, mora ujedno osigurati da sve zemlje članice poštuju ljudska prava i ljudsko dostojanstvo”, rekla je Marissa Ryan, direktorica europskog ureda Oxfama.
Naša Ivana Dragičević, uoči sutrašnje objave Europske komisije, razgovarala je sa slovenskim novinarom Boštjanom Videmšekom, koji se trenutno nalazi na Lesbosu. Videmšek kaže kako je Lezbos danas “Gaza usred Europske unije”, higijenski, humanitarni i sigurnosni uvjeti su, svjedoči, katastrofalni. Smatra kako je to priča koja je napisana unaprijed i svakome tko prati temu migracija sve što se događa na Lezbosu nije iznenađujuće, jer je to, kaže, samo kataklizmična metafora svega što smo gledali godinama unazad i svega što ćemo gledati u budućnosti.
Videmšek je višestruko nagrađivani novinar, ratni i krizni reporter dnevnika Delo, suradnih brojnih svjetskih medija i autor nekoliko knjiga o ratovima, sukobima i izbjegličkim krizama. Posljednja “Plan B”, govori o klimatskoj krizi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.