Od odluke suda 22. listopada kojom se zabranjuju pobačaji zbog urođenih malformacija fetusa na temelju ustavne odredbe koja jamči zaštitu života, a koji su do sada bili legalni, poljske gradove potresaju brojni štrajkovi. Urođene mane bile su glavni razlog gotovo svih od 1100 pobačaja izvedenih prošle godine u toj zemlji, što znači da je odlukom Ustavnog suda abortus gotovo u potpunosti zabranjen. Kada ta odluka stupi na snagu, prekid trudnoće bit će legalan samo u slučaju incesta, silovanja ili ugroženog zdravlja majke.
Razgovarali smo s aktivisticom Aleksandom Sidoruk iz poljskog grada Lodza koja s tisućama drugih svakodnevno prosvjeduje protiv ove zabrane.
“Ova zabrana neće spriječiti pobačaj u Poljskoj. Ono što ljudi trebaju znati jest da ako žena ne želi biti trudna, ona neće biti. Bez obzira na razloge. Stoga će ova zabrana samo dovesti do većeg broja ilegalnih pobačaja. One bogatije žene će moći ići van Poljske da pobace, dok će one siromašnije to raditi u opasnim i nehigijenskim uvjetima”, kazala nam je Sidoruk.
“Cijela država prosvjeduje. I nećemo prestati”
“Trenutačno cijela država prosvjeduje. Od Varšave do manjih gradova poput Zgierza. Devet danas, svaki dan. I nećemo prestati”, dodaje.
“Naš Ustavni sud je nelegalan – u potpunosti je u službi politike i vladajuće stranke Prawo i Sprawiedliwość (Pravo i pravda, PiS). Osobno smatram da država pokušava prikriti tešku situaciju s koronavirusom ovim zakonom kojim brani pobačaj. Primijetili smo veliki rast broja novih slučajeva. Samo danas, 30. listopada, imamo 27.000 novih slučajeva i naš zdravstveni sustav i gospodarstvo nisu spremni na ono što nam dolazi”, ističe.
“Ljute smo jer svećenici i političari odlučuju o našim tijelima”
Kaže nam kako prosvjeduju jer su ljute što “svećenici i političari odlučuju o našim tijelima. Osjećaj zajedništva i suradnje je veoma snažan. Svi su se solidarizirali i prosvjedujemo zajedno . liječnici, odvjetnici, studenti, taksisti. Vlada pokušava ugušiti prosvjede. Nedavno je Jarosław Kaczyński, predsjednik konzervativne stranke Pravo i pravda, svojim pristašama kazao da bi trebali braniti crkve i svoje vrijesnosti.”
“Dakle, rekao im je da se bore s nama. Čuli smo slučajeve da su ljude pretukli, uhitili, prijetili im. Ne znamo kako će ovo završiti. Zasad se ništa nije promiienilo. Budući da se radi o odluci Ustavnog suda, vbit će vrlo teško to promijeniti. Bit će potrebne godine da se popravi ono što je uništeno”, zaključuje aktivistica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.