Armenija i Azerbajdžan još jednom su u subotu jedna drugu optužile za bombardiranje stambenih područja, usprkos dogovoru da će izbjegavati namjerno ciljanje civila u i oko planinske enklave Nagorno Karabah.
Granatiranje je prijavljeno s obje strane nekoliko sati nakon posljednjeg sporazuma za ublažavanjem konflikta, koji je dogovoren nakon pregovora u Ženevi između ministara vanjskih poslova dviju zemalja i izaslanika iz Francuske, Rusije i SAD-a.
Sporazum sa supredsjedateljima Skupine Minsk Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) trebao je biti četvrti po redu pokušaj prekida vatre od početka sukoba 27. rujna. Broj žrtava u najgorim ratnim sukobima na južnom Kavkazu u posljednjih 25 godina prešao je 1000 i vjerojatno je puno veći.
Nagorno Karabah je međunarodno priznat kao dio Azerbajdžana, no naseljen je i nalazi se pod kontrolom etničkih Armenaca. Oko 30 tisuća ljudi ubijeno je u ratu između 1991. i 1994. godine u regiji.
Služba za hitne slučajeve i spašavanje Nagorno Karabaha rekla je da je pod paljbu došla središnja tržnica u Stepanakertu, najvećem gradu enklave, i da su njezini veliki dijelovi spaljeni.
Shushan Stepanyan, glasnogovornica armenskog ministarstva obrane, također je rekla je da je nekoliko civila ozlijeđeno u napadima na strateški grad Shushi, 15 kilometara južno od Stepanakerta.
Azerbajdžansko ministarstvo obrane zanijekalo je obje optužbe. Rečeno je da su regije Terter, Aghdam i Aghjabedi došle pod paljbu, kao i Gubadi, grad između enklave i iranske granice kojeg je ovaj tjedan zauzela azerbajdžanska vojska.
#related-news_0
Više od 1000 boraca iz vojske Nagorno Karabaha izgubilo je život. Azerbajdžan nije objavio podatke o svojim ratnim žrtvama, dok Rusija procjenjuje da je na svakoj strani oko 5000 poginulih.
Primirja nisu uspjela zaustaviti borbe, a posljednjem je posredovao američki državni tajnik MikePompeo prošlu nedjelju u Washingtonu.
Skupina Minsk OESS-a rekla je da su se Armenija i Azerbajdžan također dogovorile razmijeniti tijela boraca te da će unutar tjedan dana dostaviti listu zatvorenika, s namjerom eventualne razmjene.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.