Nakon sedam dana lutanja - ili skupljanja informacija iznad američkog teritorija, američki nevidljivi lovac F-22 raketom je oborio golemi kineski balon u trenutku kad je preletio cijeli sjevernoamerički kontinent, ali ipak u zadnjim sekundama, prije no što će preletjeti i američke teritorijalne vode iznad Sjeverne Karoline. Kinezi prosvjeduju, i dalje tvrdeći da je balon meteorološki, a ne špijunski. No zanimljivo je da je Joe Biden zapovijed o rušenju izdao još u srijedu - pitanje je zašto je Pentagon toliko dugo čekao?
Davne ’56. Zlatnu palmu, pa zatim i Oscara osvojio je kratkometražni francuski film Crveni balon, o avanturama dječaka i inteligentnog balona. 60-ak godina kasnije, Amerikanci i cijeli svijet grizu nokte u realnom vremenu prateći putešestvije golemog bijelog kineskog balona, koji cijeli tjedan iskušava strpljenje američke protuzračne obrane i zrakoplovstva.
“U srijedu, kad su me izvijestili o balonu, zapovijedio sam Pentagonu da ga sruši – u srijedu – što je prije moguće. Oni su odlučili da je najbolji trenutak kad bude iznad mora unutar granice od 12 milja, kako ne bi naštetilo nikom na tlu. Uspješno su ga srušili, želim čestitati našim pilotima koji su to napravili, a više ćemo moći reći malo kasnije. Hvala!”, rekao je američki predsjednik Biden.
No, kako sam Biden priznaje, zapovijed je donio još prije četiri dana. Danima sprdnja na mrežama, tvrdnje da najmoćnija svjetska sila nije u stanju srušiti jedan kineski balon veličine tri autobusa. Zanimlljivo, generali ipak nisu bili tako trigger-happy, laki na okidaču.
Filmske avanture dobroćudnog crvenog balona završavaju kad ga praćkom obore ljubomorni dječaci i izgaze ga na tlu. Na kineski navodno zloslutni bijeli balon poslan je najmoćniji lovac na svijetu, nevidljivi F-22, naravno, vrlo vidljiv na teleobjektivima.
Nije bilo vatrene lopte, plamena, ničeg sličnog. Što god da su ispalili iz aviona mogli ste vidjeti trag, zatim se vrh balona rasprsnuo poput konfeta, a donji dio počeo padati poput padobrana koji se nije otvorio”, ispričao je fotograf Travis Huffstetler.
Svi komercijalni letovi u tom području u tom trenutku obustavljeni. Koja god da je bila raketa, vjerojatno AIM-9X, prošla je kroz balon kao strijela. Rasprsnuo se kao od sapunice nad obalom Južne Karoline.
Ako je špijunski, zašto su ga pustili da toliko dugo leti? Očito, procijenili su da će primijenjene elektroničke metode ometanja signala onemogućiti slanje bilo kakvih informacija kineskim službama, bile one meteorološke ili obavještajne. A pad u more ipak bi mogao omogućiti da se očuva i prouči kineska tehnologija koja se u njemu nalazi.
Za to vrijeme, na američkom tlu, hladnoratovska mašta radi svašta.
“Mislim da je strašno da su pustili da balon leti tako daleko, a koliko čujem ima ih sve više. Tako da je pitanje koliko su ih Kinezi pustili i što je zapravo na njima. Jesu li tu uređaji za osmatranje našeg zračnog prostora, naših vojnih kretanja ili svega? Tako da je to zastrašujuće.”
“Trebali su ga oboriti još kad su ga prvi put uočili u Kaliforniji, a ne pustiti ga da leti preko cijelih Sjedinjenih država. Po mojem mišljenju, to je bilo baš glupo.”
“I što uopće ima ovdje raditi? Zašto bi se oni brinuli o našem vremenu, a ne o svojem?”
U kineskim medijima za to vrijeme – gromoglasna šutnja. Službeni Peking ipak odašilje snažnu osudu borbenog udara na balon, za koji i dalje tvrde da je imao isključivo meteorološku svrhu, a da je nad SAD zalutao “posve slučajno”. Prigodno, smijenjuju šefa kineske meteorološke službe. No, malo tko im je spreman povjerovati.
Naravno, svi znaju da se ni Amerikanci ne ustručavaju špijunirati ne samo Kinu nego i svoje saveznike, no šokantno je saznanje da su Kinezi odavna nadmašili Amerikance i po tom pitanju. Uskoro ćemo znati što je stvarno bilo u balonu. A možda i nećemo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!