Američke kompanije radnicama obećale platiti putne troškove za pobačaj

Svijet 28. lip 202209:12 > 09:14 0 komentara
MANDEL NGAN / AFP

Velike američke kompanije, uključujući Disney, JP Morgan i vlasnika Facebooka, Metu, rekle su svojim radnicama da će pokriti njihove troškove putovanja za potrebe obavljanja pobačaja, u svjetlu prošlotjedne odluke Vrhovnog suda zbog koje će milijuni žena u SAD-u ostati bez slobodnog pristupa pobačaju.

Ta odluka, koja je poništila ustavno pravo na pobačaj, otvorila je put pojedinim saveznim državama da zabrane pobačaj.
Druge kompanije, kao što je div Amazon, također su najavile slične poteze, prenosi BBC.

Raste broj kompanija koje su potvrdile da će pokriti troškove putovanja kroz zdravstveno osiguranje za svoje zaposlenice koje moraju putovati izvan matične savezne države da bi obavile pobačaj. Iz Disneyja kažu da su rekli svojim zaposlenicama da su svjesni posljedica koje će odluka Vrhovnog suda imati na njihove živote i da su odlučni u tome da im nastave pružati „sveobuhvatan pristup” zdravstvenoj skrbi, što uključuje planiranje obitelji i reproduktivno zdravlje, „bez obzira na to gdje žive.”

VEZANE VIJESTI

Disney zapošljava oko 80 000 ljudi u svom resortu na Floridi, čiji je guverner već potpisao zakon o zabrani pobačaja nakon 15 tjedana. Taj zakon će stupiti na snagu 1. srpnja.

Uprava bankarskog diva, JP Morgana, također je rekla svojim zaposlenicama u SAD-u da će im platiti putovanje za potrebe dobivanja medicinske skrbi, što uključuje „legalni pobačaj”, kako piše u dopisu za zaposlene od 1. lipnja koji je na uvid dobio Reuters. „U fokusu nam je zdravlje i dobrobit naših zaposlenih, i želimo osigurati jednaki pristup svim uslugama,” rekla je u petak glasnogovornica banke.

Još jedna vodeća američka investicijska banka, Goldman Sachs, rekla je da će pokriti putne troškove zaposlenicama koje će od 1. srpnja morati putovati u drugu saveznu državu da bi obavile pobačaj, piše Reuters.

Društvena platforma Meta kaže da namjeravaju nadoknaditi troškove putovanja gdje je to legalno, „za zaposlene koje će morati putovati da bi dobili zdravstvenu skrb.” „U procesu smo procjene kako da to najbolje učinimo, s obzirom na legalne komplikacije,” rekao je glasnogovornik kompanije.

Druge kompanije koje su dale naslutiti da će poduzeti slične korake uključuju izdavača Voguea, Conde Nast, brend traperica Levi Strauss, i taksi kompanije Lyft i Uber. Lyft je također rekao da će zakonski štititi svoje vozačice u slučajevima pobačaja, a glasnogovornik kompanije je dodao da „niti jedan vozač nema razloga ispitivati klijenta kamo ide i zašto.”

Nekoliko drugih kompanija kao što su Amazon, stranica za recenzije Yelp, i bankarski div Citigroup, već prije odluke Vrhovnog suda izjavile su da će vratiti troškove zaposlenicama koje putuju da bi izbjegle lokalne restrikcije po pitanju pobačaja. Izvršni direktor Yelpa, Jeremy Stoppelman, napisao je na Twitteru da odluka suda „ugrožava zdravlje žena”, dodajući da „poduzetnici moraju zauzeti jasan stav.”

Pobačaj neće automatski postati ilegalan u SAD-u, ali pojedine savezne države će sada imati pravo odlučiti hoće li, i pod kojim uvjetima, dozvoliti pobačaj. Ukupno 13 saveznih zemalja već je izglasalo takozvane „trigger zakone” koji stupaju na snagu odlukom Vrhovnog suda, a koji brane pobačaj. Više od 20 saveznih država pokrenulo je postupke koji će ograničiti pristup pobačaju, prema informacijama instituta Guttmacher.

Kompanije koje nude pokriti troškove putovanja u drugu saveznu državu za potrebe obavljanja pobačaja vjerojatno će se suočiti s oštrim reakcijama republikanaca. Zakonodavci u saveznoj državi Teksas već su zaprijetili Citigroupu i Lyftu zakonskim posljedicama, a vođa Republikanske stranke u toj državi, Matt Rinaldi, pozvao je republikance da ne koriste njihove usluge.

Pobačaj je iznimno kontroverzna tema u SAD-u. Nedavna anketa pokazala je da 61 posto odraslih smatra da bi pobačaj trebao biti dozvoljen u svim ili u većini slučajeva, dok 37 posto misli da bi trebao biti zabranjen u svim ili u većini slučajeva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!