VIDEO / Asteroid izgorio iznad Rusije, snimljena spektakularna vatrena kugla

Svijet 05. pro 202409:12 0 komentara
Handout / EUROPEAN SPACE AGENCY / AFP / Ilustracija

Sinoć je asteroid, službeno nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgorio iznad Sibira, osvijetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom. Objekt, promjera oko 70 centimetara, otkriven je samo 12 sati prije ulaska u atmosferu, a prizor su zabilježili stanovnici regije Jakutija.

Europska svemirska agencija (ESA) objavila je na društvenim mrežama da je asteroid ušao u atmosferu u 17:15 po srednjoeuropskom vremenu. “Asteroid privremene oznake #C0WEPC5 ušao je u atmosferu iznad Jakutije, stvarajući spektakularnu vatrenu kuglu koju su svjedočili mnogi”, stoji u objavi ESA-e. “Otkriven je tek 12 sati prije udara i procjenjuje se da je bio promjera oko 70 centimetara.”

Zahvaljujući astronomima diljem svijeta, sustavi ranog upozoravanja predvidjeli su ovaj događaj s nevjerojatnom preciznošću od svega desetak sekundi, prenosi Index.

Asteroid C0WEPC5 tek je jedanaesti objekt otkriven prije ulaska u Zemljinu atmosferu, a četvrti ove godine. Otkrio ga je opservatorij Kitt Peak u Arizoni, a posljednji put viđen je kako stvara svjetlosni spektakl nad Jakutijom. Nije jasno je li neki dio asteroida preživio ulazak u atmosferu i dospio na tlo.

132 asteroida u dva mjeseca

Ovo nije bio jedini slučaj u kojem su astronomi uspjeli unaprijed otkriti “neposredni udar”. Početkom godine, u siječnju, asteroid promjera jednog metra, nazvan 2024 BX1, izgorio je iznad Berlina. U rujnu, 2024 RW1 prošao je iznad Filipina, dok je u listopadu 2024 UQ stvorio vatreni trag iznad Havaja, otkriven samo dva sata prije ulaska u atmosferu.

Asteroidi poput ovog većinom sagorijevaju u atmosferi prije nego što dosegnu tlo. Oni manji, poput C0WEPC5, rijetko prežive, no veći objekti koji uspiju dospjeti na Zemlju poznati su kao meteoriti.

Zanimljivo, unatoč njihovoj vatrenoj pojavi pri ulasku u atmosferu, meteoriti su najčešće hladni kad udare o tlo. “Vanjski slojevi mogu se zagrijati do visokih temperatura, no unutrašnjost objekta ostaje netaknuta zbog kratkog trajanja ulaska u atmosferu”, objašnjava Annemarie Pickersgill, stručnjakinja za meteorite sa Sveučilišta u Glasgowu.

U posljednjih mjesec dana, 30 asteroida prošlo je bliže Zemlji nego što je udaljenost Mjeseca, a od listopada ove godine njih ukupno 132 približilo se našem planetu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!