Preliminarno izvješće o pokušaju atentata na bivšeg predsjednika Trumpa od 13. srpnja iz senatskog Odbora za domovinsku sigurnost i vladine poslove iskopalo je novootkrivene pogrešne korake koji su ušli u planiranje i provedbu osiguranja od strane Tajne službe.
Tijekom događaja tijekom kojeg je ubijen gledatelj, a dvojica su bila ozbiljno ranjena, kandidat republikanske stranke za predsjednika, Donald Trump je pogođen u uho.
Sat vremena obuke?
Među ključnim propustima, agent bez iskustva s opremom za bespilotne letjelice nazvao je besplatnu telefonsku liniju za tehničku podršku za pomoć nakon što je zahtjev za dodatnim dronovima bio odbijen.
Podaci su to odbora za domovinsku sigurnost i vladine poslove, odnosno preliminarnog izvješća objavljenog u srijedu.
Prema povjerenstvu, član Tajne službe imao je samo sat vremena neformalne obuke s uređajem, prenosi Fox News.
“Više predvidivih i spriječivih operativnih neuspjeha od strane službe pridonijeli su mogućnosti [Thomasa] Crooksa da izvede pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Trumpa 13. srpnja”, stoji u preliminarnom izvješću.
“To uključuje nejasne uloge i odgovornosti, nedovoljnu koordinaciju s državnim i lokalnim policijskim snagama, nedostatak učinkovite komunikacije i neoperativne C-UAS sustave, među mnogim drugima.”
Nitko nije obaviješten o sumnjivcu
Prema svjedočenju agenata iz Trumpovog odjela i terenskog ureda u Pittsburghu, niti jedan od njih nije bio svjestan kada su, 27 minuta prije pucnjave, sigurnosna soba i protusnajperski tim Tajne službe obaviješteni da je sumnjiva osoba uočena u blizini zgrade s daljinomjerom. Strijelac je na kraju zauzezo položaj na krovu te zgrade.
“Neposredno prije nego što su ispaljeni hici, protusnajperist Tajne službe vidio je policiju kako trči s oružjem, ali nije upozorio zaštitare bivšeg predsjednika Trumpa da ga uklone s pozornice”, otkrio je odbor u izvješću.
Gdje se pogriješilo?
‘Ključni sigurnosni nedostaci’ koji su omogućili prvi atentat na Trump 13. srpnja identificirani su u izvješću Senatskog odbora za domovinsku sigurnost i vladine poslove.
– Nema jasno definirane osobe odgovorne za planiranje i sigurnost
– Zgrada nije bila “učinkovito nadzirana”
– Neučinkovita komunikacija, koordinacija s državnom i lokalnom policijom
– Tajnoj službi su odbijeni zahtjevi za dodatnom opremom
– Neuspjeh u sprječavanju Trumpa da stupi na pozornicu koji bi se temeljio na informaciji o sumnjivoj osobi (da je ta informacija u tom trenutku postojala.)
Podsjećamo da je nakon spomenutog pokušaja atentata 13. srpnja na republikanskom skupu u Butleru, Pennsylvaniji, dva mjeseca kasnije Trump ponovno bio na meti prilikom igranja golfa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!