Djeca započinju dan u međunarodnoj školi Bogaerts u blizini Bruxellesa stavljanjem svojih pametnih telefona u ormarić.
“Ako ih uhvatimo s telefonom, oduzimamo ga i vraćamo na kraju dana”, rekao je direktor škole David Bogaerts.
Stotine škola diljem Bruxellesa i belgijske južne regije Valonije spremne su slijediti primjer ove institucije. Tijekom ljeta nova vlada frankofone zajednice najavila je planove za zabranu pametnih telefona u osnovnim školama i prva tri razreda srednjih škola, piše Politico.
Mnoge škole, međutim, ne čekaju da se plan dovrši prije nego što krenu s vlastitim zabranama.
I druge zemlje zabranjuju mobitele u školama
Ovaj trend nije aktualan samo u Belgiji. Nizozemska ima zabranu uređaja, a ministri obrazovanja u Francuskoj i Irskoj prošli su tjedan rekli da to također razmatraju. Zabrana pametnih telefona u učionici čini se kao lako rješenje usred sve veće zabrinutosti da su uređaji izvor ometanja i žarište internetskog nasilja.
Učinak prekomjernog vremena ispred ekrana na mentalno zdravlje djece izbio je na politički dnevni red — čak ga je provjeravala i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u svom programu za svoj sljedeći mandat.
“Rane i tinejdžerske godine kritične su za razvoj mozga i osobnosti, a također su i razdoblja osjetljivosti na štete od društvenih medija i pretjeranog vremena ispred ekrana”, napisala je von der Leyen.
Škole su sada primarno mjesto gdje se ovaj sukob očituje, s nastavnicima i administratorima koji vide mnoge aplikacije koje bi mogle odvratiti učenike od učenja. Neki su, poput TikToka, dobro poznati.
Prema Bogaertsu, Snapchat, koji ima funkciju slanja poruka, također je još uvijek vrlo popularan među tinejdžerima. Relativno nova pojava je TenTen, aplikacija koja se pretvara u live walkie-talkie, koji pomaže učenicima razgovarati s prijateljima u drugoj učionici.
Smanjenje pažnje
Aplikacije poput ovih prisiljavaju škole da razmišljaju o tome “kako izbjeći zlouporabe koje bi mogle ometati nesmetano odvijanje nastave”, rekla je u izjavi Géraldine Kamps, glasnogovornica frankofonskog školskog saveza Wallonie-Bruxelles Enseignement (WBE).
Školska federacija sada je dala jasan odgovor: potpuna zabrana pametnih telefona. Neki stručnjaci tvrde da su zabrane uvedene samo zato što su raniji, manje drakonski pokušaji reguliranja korištenja pametnih telefona u učionicama već propali.
“Uobičajena tema u školama bila je: pametni telefon, moramo naučiti djecu kako se nositi s tim. To je dio njihova života, možda ima mjesto u školi”, rekao je Lieven De Marez, profesor medija, tehnologije i inovacija na Sveučilištu Ghent koji također surađuje s belgijskim istraživačkim centrom Imec.
Međutim, učitelji su se borili da provedu vlastita pravila jednostavno zato što je želja učenika za korištenjem pametnih telefona bila prevelika. Potpuna zabrana sada ima prednost jasnoće: “Unijet će mir u škole. Neće biti kibernetičkog nasilja, učitelji se neće snimati, vježbat će se pažnja”, rekao je de Marez.
Ali zabrana ima i lošu stranu, ustvrdio je, jer ne uči djecu kako raditi ili koristiti pametne telefone između ključne dobi od 12 do 18 godina, kada se formira dio mozga koji upravlja fokusom i pažnjom.
Neki sugeriraju da bi aplikacije za pametne telefone čak mogle pomoći u poučavanju djece kako imati zdrav odnos sa svojim uređajima. “Unutar pametnog telefona postoje posebne aplikacije za provjeru koje se aplikacije intenzivno koriste ili koliko dugo ste na mreži”, rekao je Michel Walrave, profesor komunikacijskih studija na Sveučilištu u Antwerpenu.
Tvrdio je da bi to moglo dovesti do rasprava u razredu o tome kako tehnike društvenih medija mogu držati ljude prikovanima za svoje telefone. U mnogim školama učenici također već koriste prijenosna računala tijekom nastave, što bi djeci moglo pomoći da se snađu u digitalnom svijetu bez dugotrajnog izlaganja pametnim telefonima.
“Treba li im telefon ako imaju računalo? Ne, nikako”, rekao je Bogaerts.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!