Sjedinjene Države opskrbit će Ukrajinu kazetnim streljivom, priopćila je Bijela kuća u petak, čime je prešla važan prag u vrsti naoružanja koje se šalje Kijevu za obranu od Rusije.
“To je teška odluka. Odgađali smo” neko vrijeme, rekao je novinarima savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, dodajući da je to “ispravna stvar”.
Dodao je da je predsjednik Joe Biden donio tu odluku nakon konzultacija sa saveznicima i “jednoglasne preporuke” njegove administracije.
Sullivan je rekao i da su Ukrajinci dali “pisana” jamstva o načinu na koji će koristiti to oružje kako bi se minimalizirao rizik za civile.
Zabranjeno u 120 zemalja
Kazetno streljivo, zabranjeno u više od 120 zemalja, ispušta mnogo manjih bombi koje mogu neselektivno ubiti na velikom području, prijeteći civilima.
Streljivo je kontroverzno jer neeksplodirani “zvončići” mogu ostati na tlu godinama i kasnije možda detonirati.
Sullivan je također rekao da se Ukrajina neće priključiti NATO-u na samitu u Vilniusu sljedeći tjedan, iako će se razgovarati o ukrajinskom potencijalnom članstvu nakon završetka rata.
Kijev ima “još puno etapa koje treba prijeći prije nego postane član” Sjeveroatlantskog saveza, dodao je.
“Mogu ubijati i osakatiti godinama kasnije”
Ured visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava ponovno je pozvao zemlje da ne koriste kazetne bombe, tvrdeći da su opasne.
“Kazetno streljivo raspršuje male bombice po širokom području, od kojih mnoge ne eksplodiraju odmah”, rekla je glasnogovornica ureda Marta Hurtado. “Mogu ubijati i osakatiti godinama kasnije. Zato ga treba odmah prestati koristiti.”
Neki američki zakonodavci također su zatražili od Bidenove administracije da ne šalje oružje, tvrdeći da su njihovi humanitarni troškovi veći od njihove koristi na bojnom polju.
Dužnosnica Ministarstva obrane Laura Cooper rekla je Kongresu prošlog mjeseca da su vojni analitičari otkrili da bi kazetne bombe bile “korisne, posebno protiv ukopanih ruskih položaja”.
Novi paket oružja Bidenove administracije vrijedan je 800 milijuna dolara, piše BBC.
Korišteno u napadu na Hrvatsku
Tijekom Domovinskog rata od neprijateljske srpske strane kazetne bombe su uglavnom ispaljivane raketnim sustavom “M-87 Orkan” protiv nekoliko gradova i položaja hrvatskih branitelja. U gradu Zagrebu je poginulo tijekom raketiranja Zagreba sedam osoba, a 160 osoba je ozbiljnije ozljeđeno.
U Zagrebu je mnogo neeksplodiranih “zvončića”, njih oko 500, deaktivirala policija. Pri tome je jedan policajac poginuo.
U četvrtak 25. svibnja 2023. kod zagrebačkog je Zrinjevca u eksploziji ozlijeđen radnik vjerojatno ‘zvončićem’ zabranjenih kasetnih bombi kojima su Srbi gađali Zagreb 2. i 3. svibnja 1995, piše Wikipedia.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.