Šef Wagnera Jevgenij Prigožin poginuo je prije više od osam mjeseci i u tom se periodu Kremlj uspio domoći kontrole nad tisućama njegovih privatnih plaćenika.
Upravo to bilo je ono za čime je žudio ruski predsjednik Vladimir Putin, protiv kojeg se u jednom trenutku pokrenula pobuna, a nagađa se i da je koštala Prigožina života. Ali, iz današnje je perspektive sve to daleka prošlost.
Otkako su ostali “prepušteni sebi samima”, Moskva je počela ulagati napore kako ih pridobiti uz sebe. Razbili su Wagner, doznaju američke obavještajne službe, na četiri ili više skupina, a potom ih pomiješali s plaćenicima koji su otprije odani režimu, prenosi Politico iz svojih izvora.
Time se željela pridobiti kontrola nad Wagnerom, čak i onim dijelom koji je bio spreman na oružanu pobunu protiv Putinova režima. I, čini se da je plan praktički potpuno uspio. Plaćenici su na terenima od Ukrajine do Nigera, Čada, Srednjoafričke Republike, Malija, Burkine Faso, Libiji i drugih afričkih zemalja u kojima ruski utjecaj uistinu ima težinu.
No, pridobiti odanost Wagnerovih plaćenika nije bilo lako. Samo, Putin već ima iskustva sa sličnim stvarima. One najproblematičnije poslao je na najopasnija bojišta u Ukrajini i mnogi su poginuli. Kako ne bi išli tim putem, ostali su prihvatili situaciju i bez otpora se priklonili ruskoj Nacionalnoj gardi pa otišli put Afrike.
Ipak, neki su još uvijek odmenuti i daleko od kontrole Kremlja. Djeluju u Africi, imaju snagu i na njihovu privlačenju radi posebna skupina Redut, kojoj je cilj preuzeti najradikalniji dio Wagnerovih plaćenika “pod sebe”. Jer, to znači i imati potpunu kontrolu nad afričkim prijestolnicama.
Samo, postoji još jedan nemali problem – Prigožinov sin Pavel. I dalje vodi najodanije Wagnerove plaćenike u Srednjoafričkoj Republici i Maliju, ali jako se malo zna o tome u kakvom su statusu, piše Politico. Moskva, navodno, nad njima nema još uvijek nikakav utjecaj. Što nije dobro za Putina i to je karika koja nedostaje u potpunoj kontroli nad “carstvom” pokojnog Prigožina.
U Srednjoafričkoj Republici, primjerice, Wagner je preuzeo kontrolu nad rudnikom zlata. Nakon Prigožinove smrti, njegovi bivši podređeni značajno su proširili rudnik, ali još nisu pronašli način za učinkovito plasiranje i otpremanje minerala. Ubrali bi stotine milijuna dolara profita na globalnom tržištu.
Prigožin je također nadgledao opsežnu operaciju dezinformiranja koja je organizirala prosvjede u Africi, pomogla u plasiranju krivotvorenih vijesti u medije diljem svijeta i vodila goleme farme trolova za destabilizaciju izbora u zapadnoj Europi, Sjedinjenim Američkim Državama i drugim demokracijama.
U međuvremenu, u Čadu, još jednoj zemlji sa značajnom prisutnošću bivših Wagnerovih boraca, Bidenova administracija objavila je ovaj tjedan da povlači oko 75 snaga za specijalne operacije koje su obavljale protuterorističke uloge, na zahtjev lokalne vlade. Ovaj potez je naširoko viđen kao još jedan primjer da Rusija potiskuje utjecaj SAD-a.
Amerikanci su se pokušali suprotstaviti Wagnerovoj prisutnosti i u Nigeru, Maliju te Srednjoafričkoj Republici, pozivajući dužnosnike da se distanciraju od Rusije. Nisu uspjeli.
No američki dužnosnici upozoravaju da postoje rizici za rusku strategiju – posebno u vezi s tekućim pitanjima o lojalnosti bivših boraca Wagnera i njihovoj spremnosti da primaju naredbe od istih onih koje krive za smrt svog lidera.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!