Bivši katalonski premijer Carles Puigdemont, o čijoj separatističkoj stranci Zajedno za Kataloniju (JxCAT) ovisi formiranje vlade u Španjolskoj, poručio je u subotu da će njegova stranka dati glasove aktualnom španjolskom premijeru Pedru Sanchezu jedino dođe li do sporazuma oko rješavanja "sukoba između Katalonije i Španjolske".
Puigdemont, koji se od jeseni 2017. nalazi u egzilu u Belgiji, priopćio je putem Twittera da sedam glasova stranke Zajedno za Kataloniju neće uvjetovati poboljšanjem svoje osobne situacije. Španjolsko državno odvjetništvo traži njegovo izručenje kako bi mu se sudilo u Madridu za organiziranje zabranjenog referenduma o Kataloniji prije šest godina.
Desni blok stranaka dobio je 172, a lijevi blok predvođen Sanchezom 171 zastupnika na parlamentarnim izborima održanima prije tjedan dana. Za sastavljanje vlade potrebno je 176 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta, što niti jedan blok ne može dostići.
Prevagu može donijeti sedam zastupnika stranke Zajedno za Kataloniju.
“Onaj tko misli da će pritiskom ili izravnim političkom ucjenom dobiti neku taktičku korist, vara se”, napisao je Puigdemont. “No potrebno je pregovarati o uvjetima pod kojima se mora riješiti sukob između Katalonije i Španjolske”, dodao je.
Premda u priopćenju nije jasno naveo, Puigdemont i stranka Zajedno za Kataloniju traže dogovorni referendum o neovisnosti Katalonije, autonomne pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku zemlje. Ta stranka je prošli tjedan kao uvjet spomenula i “amnestiju” za osuđene i optužene članove bivše katalonske vlade.
Sanchezova Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) poručila je da je spremna razgovarati sa strankom Zajedno za Kataloniju, ali isključivo u “okviru španjolskog ustava”. PSOE i španjolski Ustavni sud naveli su još ranije da takav referendum nije u skladu s ustavom.
Bez potpore Puigdemontove stranke, Sanchez ne može dobiti novi četverogodišnji mandat.
Bez njegove podrške vladu ne može formirati niti desni blok, ali Puigdemont nije ni imao namjeru podržati španjolsku desnicu koja se oštro protivi referendumu i traži njegovo izručenje iz Belgije.
Idući mjesec će prvo Narodna stranka desnog centra, koja je pojedinačno osvojila najviše glasova, pokušati u parlamentu dobiti dovoljno glasova za sastavljanje vlade. Ne uspije li, to će pokušati PSOE. Ne dobije li Španjolska do listopada novu vladu, više od 37 milijuna birača izaći će na nove izbore.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare