Bogata europska država otvara vrata Hrvatima: Mogu doći živjeti i raditi u nju bez ograničenja

Ekonomija 03. pro 202407:53 1 komentar
Švicarski grad u podnožju planine
Pixabay / Ilustracija

Hrvatski državljani će od 1. siječnja 2025. moći bez restrikcija živjeti i raditi u Švicarskoj.

Nakon dvije godine, koliko je trajalo razdoblje kad je Švicarska kvotama ograničavala broj Hrvata na njezinu području, ponovno stupa na snagu puna sloboda kretanja. Odluku da se ukinu kvote, odnosno mjere kojima se propisuje ograničenje broja dolaska i radnih dozvola, donijelo je švicarsko Federalno vijeće, nakon čega je promijenjena odredba koja regulira to područje. Švicarska, zapravo, nije imala izbora – prijašnjih godina koristila je tzv. sigurnosnu kočnicu koju predviđa sporazum Švicarske s EU, ali taj sporazum stipulira da se ona može koristiti samo dvije godine zaredom, prenosi Večernji list.

Teoretski, ako broj useljenika ponovno bude prevelik, Švicarska bi mogla reaktivirati klauzulu sigurnosne kočnice ponovno u 2026., i to samo na godinu dana. Nakon toga definitivno prestaje vrijediti prijelazno razdoblje od deset godina u Sporazumu o slobodnom kretanju osoba između Švicarske i EU, koji dopušta taj potez.

Nakon toga će hrvatski državljani konačno moći uživati ​​punu slobodu kretanja, kao što je to slučaj s državljanima drugih zemalja EU-a. Švicarska je krajem 2021. ograničila dolazaka hrvatskih radnika u 2022. nakon što je njihov broj nakon liberalizacije tržišta rada bio, smatrali su, prevelik. Isto tako, krajem prošle godine, s istom argumentacijom, produljila je ograničenje. Svake su se godine maksimalne kvote brzo popunile.

Europska unija i Švicarska 1999. su potpisale Sporazum o slobodnom kretanju osoba (AFPM). Kad se Hrvatska pridružila Uniji, proširenje Sporzuma je dogovoreno u Protokolu III. Zatim je 2017. AFMP proširen na Hrvatsku, no u njega je ugrađena i zaštitna klauzula kojom se Švicarskoj dopušta jednostrano uvođenje kvota za hrvatske radnike u slučaju velikog porasta useljavanja na razdoblje od deset godina od stupanja na snagu Protokola III., odnosno do 31. prosinca 2026.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare