Njegova Ekscelencija ministar vanjskih poslova Brazila Mauro Vieira boravi u svom prvom službenom posjetu Zagrebu od 13. do 16. veljače.
Tom se prigodom osvrnuo na temu vanjskopolitičkih prioriteta nove administracije predsjednika Luiza Inácija Lule da Silve, a njegov tekst naslovljen “Brazil širom svijeta” prenosimo u cijelosti.
“Imao sam zadovoljstvo vratiti se u Zagreb ovaj tjedan kako bih se oprostio od Veleposlanstva koje sam imao čast voditi od početka 2020. godine, ali i kako bih došao u svoj prvi službeni posjet kao ministar vanjskih poslova Brazila, dužnost koju obnašam drugi put u svojoj karijeri, od početka mandata predsjednika Luiza Inácija Lule da Silve, 1. siječnja 2023. Kao ministar, imao sam zadovoljstvo u utorak i srijedu, održati produktivne sastanke s premijerom Andrejom Plenkovićem, šefom hrvatske diplomacije Gordanom Grlićem Radmanom te s predsjednikom Zoranom Milanovićem.
Odnos između Brazila i Hrvatske ima veliki potencijal za rast, koji ću nastojati dalje razvijati kao šef Ministarstva vanjskih poslova Brazila. Jačanje bilateralnih odnosa jedan je od ključnih segmenata politike predsjednika Lule s ciljem ponovnog povezivanja s ključnim brazilskim partnerima, između kojih i s Europskom unijom.
Službeni posjet predsjednika Lule Washingtonu prošlog petka, na primjer, dio je ove strategije. Susret je nadišao simboliku ponovnog pokretanja odnosa sa Sjedinjenim Državama na najvišoj razini. Posjet je, kako u javnoj dimenziji tako i u radnim sastancima, poslao jasnu poruku predsjednika Lule i Bidena o važnosti nastavka bliskog bilateralnog dijaloga i suradnje dvaju zemalja oko ključnih pitanja, poput obrane demokracije i povratka Brazila u vrh globalne rasprave o okolišu i klimatskim promjenama. Odluka Bidenove vlade da se uključi u međunarodne napore oko Amazonskog fonda predstavlja političku gestu od velikog značaja, a ujedno i priznanje Lulinoj vladi za borbu protiv ekološkog kriminala koju vodi od prvog dana mandata. Ti su napori razotkrili i tragediju domorodačkih zajednica Yanomami u Amazoniji kao rezultat ljudske pohlepe i okrutnosti, koju je prethodna administracija nastojala prikriti.
Od siječnja ove godine Yanomami primaju punu pomoć vlade, a rudarima koji su okupirali njihove rezervate naređena je evakuacija. Domorodačke zajednice i okoliš sada dobivaju pozornost koju zaslužuju od brazilske vlade.
Za vrijeme održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP 27), u studenom prošle godine, tada novoizabrani predsjednik Lula, najavio je da će predanost pitanjima zaštite okoliša biti jedan od prioriteta njegove vlade. Bio je to jasan znak da se Brazil vraća na međunarodnu političku scenu nakon godina izolacije za vrijeme prethodne administracije. Svijet je dočekao Brazil raširenih ruku, što je pokazao i značajan broj čelnika na predsjedničkoj inauguraciji 1. siječnja. U 40 dana do službenog puta u Washington, predsjednik Lula održao je 16 sastanaka sa šefovima država i vlada, kojima treba pridodati i čelnike Europske unije i međunarodnih organizacija, kao što je Svjetska organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) i šest drugih telefonskih kontakata s predsjednicima ili premijerima. Gore navedenim sastancima prisustvovao sam u pratnji predsjednika države, dok sam u funkciji ministara vanjskih poslova održao još 25 bilateralnih sastanaka i 14 telefonskih razgovora s ministrima, šefovima država i vlada te čelnicima međunarodnih organizacija. U službene posjete primio sam i ministre vanjskih poslova Japana, Grčke i Francuske.
Nadam da ću uskoro imati zadovoljstvo ugostiti i ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana u Brazilu, kako bismo mogli nastaviti dijalog o globalnim pitanjima i jačanju gospodarske suradnje između Brazila i Hrvatske.
Početni napori koje smo uložili počeli su davati rezultate i ostvarujemo ciljeve vanjske politike administracije predsjednika Lule, kao što je: ponovna izgradnja mostova, počevši od odnosa sa susjednim zemalja i ostatkom Latinske Amerike, afričkim kontinentom do odnosa s najutjecajnijim državama svijeta, kao što su SAD, Kina i Europska unija. Ponovno pokretanje ovih strateških partnerstava zahtijeva snažnu potporu diplomacije, uz predsjednika Lulu kao njenog entuzijastičnog protagonista.
U ovih 40 dana nastavili smo dobru tradiciju brazilske vanjske politike koja je znala izgraditi reputaciju pouzdanog partnera, uvijek vođena nacionalnim interesom. Međunarodna zajednica već u potpunosti prepoznaje promjenu orijentacije unutarnje i vanjske politike Brazila. Na ovaj način Brazil ponovno zauzima svoje mjesto u svijetu kao odgovoran akter predan traženju rješenja za velike globalne probleme, uz imperativ promicanja gospodarskog i društvenog razvoja brazilskog stanovništva.
Kako vanjska politika jedne zemlje nije cilj sama po sebi, već sredstvo za promicanje interesa njezinog stanovništva u svijetu punom novih sukoba i izazova, ovi su mostovi simboli novog početka. Njihov je cilj nadoknaditi nagomilane gubitke i ponovno učiniti diplomaciju učinkovitim alatom i vratiti joj smisao. Pragmatizmom i dijalogom istražit ćemo nove mogućnosti, pripremiti se za predsjedanje G20 iduće godine te odrediti daljnje korake u pregovaračkim procesima naslijeđenih od prethodnih administracija, poput pristupanja OECD-u i sporazuma Mercosur-EU.
Uspostavljanjem novih i čvrstih mostova prvim predsjedničkim posjetima Buenos Airesu, Montevideu i Washingtonu te mojim posjetom Zagrebu, utkan je put povratka našim najboljim diplomatskim tradicijama, trajnog i konstruktivnog dijaloga s brazilskim partnerima u svijetu.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!