Britanija i Europska unija postigle su dogovor o trgovinskom aranžmanu u Sjevernoj Irskoj nakon Brexita, rekao je u ponedjeljak izvor iz vlade.
Britanski premijer Rishi Sunak i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen postigli su dogovor Protokola za Sjevernu Irsku.
Tjednima se spekuliralo o tome može li se postići novi dogovor tri godine nakon Brexita i kako je Rishi Sunak ušao u pregovore s EU-om. Pojedinosti pregovora držane su u strogoj tajnosti, ali bi trebale biti objavljene kasnije danas.
Sunak će iznijeti dogovor svom kabinetu danas poslijepodne, a glasanje zastupnika u Donjem domu ne očekuje se sljedećih dan ili dva, piše Sky News.
Do susreta je došlo nakon sve glasnijih nagađanja da bi dogovor uskoro mogao biti objavljen, što je potaknuto i izjavom zamjenika premijera Dominica Raaba da su Britanija i EU nadomak postizanja sporazuma.
Protokol, koji je potpisao bivši britanski premijer Boris Johnson 2020. godine, osmišljen je kako bi se spriječila tvrda granica s Irskom, članicom EU-a, nakon Brexita, tako što bi se Sjeverna Irska učinkovito zadržala na jedinstvenom tržištu EU-a.
No sporazum je razbjesnio probritanske unioniste zbog nastalih trgovinskih prepreka između Sjeverne Irske pod britanskom upravom i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva.
1/ We have protected Northern Ireland’s place in the Union🇬🇧
— Rishi Sunak (@RishiSunak) February 27, 2023
We’ve amended the legal text of the Protocol to ensure we can make critical VAT and excise changes for the whole of the UK.
So our cuts to the cost of a pint in the pub will now apply in Northern Ireland too. pic.twitter.com/v0ZnHdyPEr
Tako je Sjevernoirski protokol postao glavni razlog napetosti između Londona i Bruxellesa, tri godine nakon Brexita. Protokol je dogovoren između Londona i Bruxellesa u okviru njihova ugovora o razlazu kako bi odgovorio na osjetljivo pitanje granice između Sjeverne Irske, koja je dio Velike Britanije i Republike Irske, članice EU. Zamišljen je da ispuni dvostruki cilj, da zaštiti cjelovitost jedinstvenog europskog tržišta i da izbjegne kopnenu granicu koja bi mogla narušiti mir postignut 1998.
No Velika Britanija je odlučila donijeti zakon i jednostrano izmijeniti carinske odredbe teksta, što je bio povod spora s EU-om i dovelo do početka novih pregovora tijekom 2022.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!