Dok većina Europe zatvara granice prema strancima, posebno prema zemljama koje se ne nalaze unutar granica EU, Hrvatska spremno dočekuje strance iz SAD-a i drugih zemalja. Hrvatska je uvelike olakšala stranim državljanima izmjenom zakona o tzv. digitalnim nomadima, Hrvatska želi da se dosele stranci, piše u velikoj reportaži o Hrvatskoj američki CNN.
Podsjetimo, Sabor je u prosincu donio izmjene Zakona o strancima i Zakona o porezu na dohodak čime je Hrvatska postala jedna od prvih zemalja na svijetu koje su odlučile regulirati pitanje tzv. digitalnih nomada i “legalizirati” posao koji se radi preko interneta, neovisno o tome u kojoj državi osoba živi.
Kako bi digitalnim nomadima olakšala izbor zemlje za život, Hrvatska nudi legalan status digitalnog nomada, uz vizu za privremeni boravak u trajanju do godine dana, kao i povlašten porezni tretman. Novi Zakon o strancima digitalnog nomada definira kao “državljanina treće zemlje koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske.”
Novi zakon stupio je na snagu 1. siječnja ove godine i Amerikanka Melissa Paul prva je među digitalnim nomadima koja je 15. siječnja stigla u Hrvatsku.
Ona već 15 godina radi “na daljinu” s tvrtkama iz SAD-a, Velike Britanije, Meksika itd. Njezina je želja ostati u Hrvatskoj jer u kućici u Labinu, gdje živi, ima sve što treba. Posebno ističe društvenost i toplinu sugrađana. Na ovaj oblik posla gleda kao na priliku da upozna Hrvatsku malo bolje.
Novinarka CNN-a Isabel Putinja razgovarala je i s meksičkim parom koji sad živi u Splitu te sa Singapurkom koja se nakon duljeg obilaska, smjestila u Zadru.
Na kraju reportaže ističe prednosti i mane ovakvog stila života, a za Hrvatsku kaže da definitivno ima mnogo pluseva – digitalni su nomadi oslobođeni poreza na dobit, a dozvola boravka izdaje se na godinu dana.
Kao jedinu manu ističe se činjenica da ova dozvola za boravak nije nikakav put prema dobivanju državljanstva ili stalne dozvole boravka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!