Božo Kovačević, bivši hrvatski veleposlanik u Rusiji, gostovao je u Newsroomu i komentirao curenje povjerljivih dokumenata američke vlade.
“Curenje dokumenata sramota je za SAD. No valja podsjetiti da ovo nije prvi puta da je velika količina tajnih dokumenata objavljena. Sjetimo se samo afere ‘Snowden‘ , ali i curenje dokumenata o ratu u Vijetnamu 1968. Pokazalo se ono što su i Snowdenovi dokumenti pokazali. SAD jednakim intenzitetom špijunira i neprijatelje i saveznike. Problem bi bio manji da deklarativna politika SAD-a ne tvrdi suprotno. Ova afera nije iznenađujuća što se tiče sadržaja, ali je iznenađujuće da se takvo nešto ponovo dogodi“, kazao je Božo Kovačević.
Ipak upozorava kako nije moguće sa sto posto sigurnosti tvrditi jesu li Amerikanci možda namjerno pustili dokumente ili su Rusi ti koji su promijenili sadržaj dokumenata.
“Živimo u vrijeme neobjavljenog rata. To nije samo rat na terenu u Ukrajini, niti propagandni rat. Ovo je hibridni rat u kojem se koriste sva vidljiva i nevidljiva sredstva“, objasnio je.
Kovačević je dodao da se u Europi upravo nakon afere ‘Snowden‘ počelo intenzivnije razgovarati o strateškoj autonomiji. No, kazao je, da u tome EU nije uspjela. Agresija na Ukrajinu učinila je Uniju potpuno ovisnu o SAD-u. Ipak, posjet francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Kini otvara neka nova pitanja.
“Macron i Ursula von der Leyen kazali su da ne pristaju na razdvajanje Kine i Europe te da će nastaviti intenzivnu suradnju s Pekingom. Kina je, pak, naglasila, da okvir za rješavanje globalnih problema treba biti UN. SAD zahtijeva na tome da oni donose pravila, a ostali ih prate. Poruke iz Kine sada mijenjaju sliku o monolitnosti Zapada“, kazao je Kovačević.
“Neki od dokumenata koji su iscurili pokazuju i da SAD razmatra daljnje načine svojoj pomoći Ukrajini. Nije sigurno da će Amerika nastaviti s dosadašnjom politikom, pogotovo ako demokrati izgube izbore“, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare