Rat koji je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo podijelio je istočno susjedstvo, pri čemu se neke zemlje približavaju Europskoj uniji, a druge - poput Gruzije - slijede ruski prema autoritarizmu, navodi se u izvješću objavljenom u srijedu.
U izvješću Foruma civilnog društva Istočnog partnerstva navedeno je da je ruska invazija na Ukrajinu potaknula odnose između nekih istočnih država i EU-a u području energije, trgovine i prometa. U izvješću se navodi da stvari idu prema dolje u “politički polariziranoj Gruziji”.
“Diktatori ili autokratski režimi uče jedni od drugih i mislim da to vidimo u nekim zemljama, a vidjeli smo to i u Gruziji”, kazala je za Politico Alexandra Sabou iz Foruma.
Gruzija je u ožujku 2023. pokušala uvesti zakon o stranim agentima, slično kao što je to učinio Putin u Rusiji, no to je rezultiralo velikim domaćim prosvjedima.
No, unatoč činjenici da je Europsko vijeće u prosincu 2023. godine Gruziji dodijelilo status kandidata, Sabou navodi da je u zemlji izražena politička polarizacija, kao i pad demokracije.
Ukrajina, Moldavija i Gruzija podnijele su zahtjev za članstvo u EU-u nakon ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. No, dok Ukrajina i Moldavija provode promjene koje Bruxelles od njih očekuje, Gruzija se polako udaljava.
EU je poduzela sljedeći korak s Ukrajinom i Moldavijom, pristajući otvoriti pregovore o pristupanju nakon sastanka na vrhu europskih čelnika u prosincu. Gruzija je dosad dobila samo status kandidata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare