Europska komisija predložila je u srijedu novi plan za gospodarski rast Zapadnog Balkana vrijedan šest milijardi eura kako bi te zemlje mogle osjetiti određene koristi članstva u EU i prije nego što postanu članicama.
“Potencijal ovoga plana za rast je izvanredan i sljedećih deset godina mogao bi udvostručiti gospodarstva Zapadnog Balkana. Kombinacijom reformi i ulaganja, plan će omogućiti Zapadnom Balkanu da uskoro osjeti koristi od ključnih područja našeg jedinstvenog tržišta, uključujući slobodno kretanje robe, usluga i radnika, jedinstveno područje plaćanja u eurima, promet, energiju i jedinstveno digitalno tržište ”, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Instrument za reforme i rast Zapadnog Balkana za razdoblje od 2024. do 2027. težak je šest milijardi eura, od čega su dvije milijarde bespovratne pomoći, a četiri milijarde povoljni zajmovi. Plaćanja iz tog instrumenta bit će moguća pod uvjetom da zemlje zapadnog Balkana provedu potrebne reforme.
Plan predviđa jačanje ekonomske integracije s jedinstvenim tržištem Europske unije, pod uvjetom da se zemlje zapadnog Balkana usklade s pravilima jedinstvenog tržišta i istodobno otvore relevantne sektore i područja svim svojim susjedima, u skladu sa zajedničkim regionalnim tržištem.
Komisija navodi da poticanje ekonomske integracije unutar Zapadnog Balkana kroz Zajedničko regionalno tržište, temeljeno na pravilima i standardima EU-a, može donijeti veliki rast njihovim gospodarstvima i pomoći u ubrzavanju temeljnih reformi, približavanju članstvu u EU-u, u privlačenju stranih investicija i jačanju regionalne stabilnosti.
Prijedlog Komisije trebaju usvojiti Vijeće i Europski parlament u okviru rebalansa višegodišnjeg proračuna. Kada se usvoji zemlje zapadnog Balkana trebat će izraditi vlastite reformske programe, koje će ocjenjivati Komisija.
Komisija je u srijedu zajedno s planom za rast Zapadnog Balkana objavila izvješće o napetku zemalja aspiratnica za članstvo.
Komisija je ocijenila napredak u deset zemalja, šest zemalja zapadnog Balkana – Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu i Albaniji, zatim u tri istočnoeuropske zemlje Ukrajini, Moldaviji i Gruziji te Turskoj.
Najvažnije odluke iz toga paketa jesu preporuke za otvaranje pregovora s Ukrajinom i Moldavijom, uvjetna preporuka za Bosnu i Hercegovinu te preporuka za kandidatski status Gruzije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!