Serije eksplozija u Libanonu: Osam pitanja na koja još nemamo odgovore

Svijet 19. ruj 202416:20 0 komentara
Libanon, eksplozija pagera
REUTERS/Hassan Hankir

Bliski istok na rubu je većeg sukoba nakon što su eksplodirali uređaji za komunikaciju diljem Hezbolaha. Izrael nije preuzeo odgovornost za napade koji su se dogodili u utorak i srijedu, no brojni smatraju da iza svega stoji izraelska špijunska agencija Mossad.

Ovi napadi predstavljaju najveći proboj sigurnosti u povijesti Hezbolaha. Militantna skupina i Iran, koji podržava Hezbolah, osudili su napad i Izrael kojeg smatraju odgovornim.

Izraelski ministar obrane Yoav Gallant poručio je pak da je počela nova faza rata, iako nije dao nikakav službeni komentar o eksplozijama koje su potresle Libanon.

Daily Mail izdvojio je nekoliko detalja o ovim incidentima. U nastavku pročitajte što dosad znamo, a što ostaje nepoznanica.

1. Koliko dugo je planirana operacija?

Potrebno je mnogo vremena za planiranje napada ovakvih razmjera. Još uvijek nisu poznate točne pojedinosti, no stručnjaci su za AP rekli da da su pripreme trajale vjerojatno u rasponu od nekoliko mjeseci do dvije godine.

“Sofisticiranost napada sugerira da je onaj tko stoji iza napada dugo prikupljao obavještajne podatke”, kazao je Nicholas Reese, pomoćni instruktor u Centru za globalna pitanja na Školi za profesionalne studije Sveučilišta New York.

2. Kada je eksploziv postavljen u uređaje?

Vjeruje se da je strašan sigurnosni proboj rezultat sumnjive operacije koja se proteže od Mađarske do Tajvana, a koju je osmislila izraelska strana agencija.

Navodno se Mossad, radeći u suradnji s elementima Izraelskih obrambenih snaga (IDF), uspio infiltrirati u lanac opskrbe i podmetnuti malu količinu eksploziva unutar komunikacijskih uređaja prije nego što su isporučeni Libanonu ovog proljeća.

Sabotirani uređaji su potom podijeljeni članovima Hezbolaha, a potom je uslijedila detonacija. Iako Izrael nije preuzeo odgovornost, niz sigurnosnih izvora, regionalnih analitičara i stručnjaka za streljivo slažu se u tome da su jedino Mossad i IDF sposobni izvesti takvu operaciju.

3. Je li ciljana određena tehnologija ili samo komponente?

Iako se činilo da su napadi usmjereni na Hezbolah, treba naglasiti da su zabilježene brojne civilne žrtve među kojima su i djeca.

Elijah J. Magnier, veteran sa sjedištem u Bruxellesu i viši analitičar političkih rizika koji kaže da je razgovarao s članovima Hezbolaha i preživjelima u napadu, rekao je da su noviji pageri korišteni u eksplozijama u utorak nabavljeni prije više od šest mjeseci. Kako su stigli u Libanon ostaje nejasno.

Eksplozija u Libanonu
Fadel ITANI / AFP

Tajvanska tvrtka Gold Apollo objavila je u srijedu da je odobrila korištenje svog logoa na modelu pagera AR-924 – ali da je tvrtka BAC Consulting KFT sa sjedištem u Budimpešti u Mađarskoj proizvodila i prodavala dojavljivače.

Tajvansko ministarstvo gospodarstva priopćilo je da nema podataka o izravnom izvozu pagera Gold Apollo u Libanon. Nadalje, glasnogovornik mađarske vlade kasnije je dodao da pageri nikad nisu bili u Mađarskoj, ističući da je BAC samo djelovao kao posrednik.

Pojavila su se i nagađanja o podrijetlu naprava koje su eksplodirale u srijedu. Japanski proizvođač voki-tokija, ICOM, rekao je da nije moguće da su u njihove uređaje stavljeni eksplozivi tijekom proizvodnje.

“Mogu vam jamčiti da to nisu bili naši proizvodi”, rekao je Ray Novak, viši menadžer prodaje. ICOM kaže da je prije desetak godina zaustavio proizvodnju modela voki-tokija koji su korišteni za eksplozije, a većina onih koji se nalaze na tržištu su krivotvorine.

4. Je li BAC Consulting bio paravan za Mossad?

Početna izvješća sugeriraju da je pagere koje je naručio Hezbolah isporučila tajvanska tvrtka Gold Apollo. No, tvrtka je navela da na uređajima nalazi samo njihov logo, a da ih proizvodi i prodaje BAC Consulting KFT.

BAC Consulting Kft, društvo s ograničenom odgovornošću, registrirano je u svibnju 2022. Na stanici je navedena adresa u Budimpešti, ista adresa koju koristi više tvrtki. Izvršna direktorica je Cristiana Bársony-Arcidiacono, a kako je navedeno na njenom profilu na LinkedInu, ona je diplomantica London School of Economics (LSE) i izvorni govornik i mađarskog i talijanskog.

“Ja ne izrađujem pagere, ja sam samo posrednik. Mislim da ste krivo shvatili”, rekla je, a kasnije su mađarski dužnosnici također rekli da dojavljivači nisu proizvedeni u njihovoj zemlji.

5. Što se dogodilo u ova dva vala napada?

U utorak su pageri koje koriste članovi Hezbolaha eksplodirali gotovo istovremeno diljem Libanona. U napadu je ubijeno najmanje 12 ljudi, a oko 2800 ih je ozlijeđeno.

Dan kasnije, u srijedu, u dijelovima Lubanona došlo je do novih detonacija, a ovaj put su eksplodirali voki-tokiji. Najmanje 20 ljudi je ubijeno, a još 450 je ranjeno, priopćilo je Ministarstvo zdravstva.

6. Zašto je Hezbolah koristio pagere?

Sigurnosni izvori rekli su da je Hezbolah kupio pagere i voki-tokije prije nekoliko mjeseci jer su vjerovali da su ovi uređaji sigurniji za komunikaciju nego mobiteli, koje bi špijuni Mossada mogli hakirati.

“Vaš mobitel je njihov agent”, upozorio je tada glavni tajnik Hezbolaha, ni ne sluteći da će neprijatelj potom iskoristiti pagere i u njih ugraditi eksploziv.

Libanon, eksplozija pagera
AFP/ilustracija

7. Kakva vrsta sabotaže bi izazvala ove eksplozije?

Nekoliko stručnjaka za Associated Press je reklo da je najvjerojatnije došlo do uplitanja u opskrbni lanac te da su vjerojatno male količine eksploziva ugrađene u uređaje prije nego što su oni isporučeni članovima Hezbolaha. Potom su daljinski detonirani, vjerojatno putem radio signala.

Bivši časnik britanske vojske za uništavanje bombi objasnio je da eksplozivna naprava ima pet glavnih komponenti: spremnik, bateriju, uređaj za okidanje, detonator i eksplozivno punjenje. “Pager već sadrži tri te komponente, trebate samo dodati detonator i punjenje.”

“Ovo signalizira umiješanost državnog aktera”, smatra Sean Moorhouse, bivši časnik britanske vojske i stručnjak za uklanjanje eksplozivnih naprava. Dodao je da je izraelska obavještajna agencija, Mossad, najočitiji osumnjičenik jer ima resurse za izvođenje takvih operacija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!