EU će moći proglasiti izvanredno stanje u slučaju zdravstvene krize

Svijet 04. lis 202214:23 0 komentara
Pexels / Photo by cottonbro

Europska komisija moći će proglasiti izvanredno stanje u području javnog zdravlja na razini Unije, što je jedna od mjera za snažniji odgovor na zdravstvene krize u EU-u koje su u utorak podržali eurozastupnici.

Zastupnici su s 542 glasova za, 43 protiv i 9 suzdržanih podržali dogovor s Vijećem o davanju većih ovlasti Europskom centru za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC), kao i niz mjera za bolji odgovor na ozbiljne prekogranične prijetnje zdravlju s 544 glasova za, 50 protiv i 10 suzdržanih.

Komisija će moći proglasiti izvanredno stanje u području javnog zdravlja na razini EU-a i tako pokrenuti mehanizme za praćenje nestašica lijekova ili aktivirati potporu Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC). ECDC će surađivati s Europskom komisijom, nacionalnim i europskim tijelima, međunarodnim organizacijama kako bi se osigurala njihova usklađenost.

VEZANE VIJESTI

“Europska unija moći će proglasiti izvanredno stanje i mimo Svjetske zdravstvene organizacije u slučaju pandemije, u slučaju zdravstvene krize, a to omogućuje da se iskoriste svi novi uspostavljeni mehanizmi – a jedan od najvažnijih je zajednička nabava lijekova i medicinske opreme”, rekao je Hini Tomislav Sokol, hrvatski eurozastupnik iz redova pučana.

Istovremeno će se moći ograničiti paralelne aktivnosti nabave i pregovora za proizvode koji se zajednički nabavljaju na razini EU-a.

“U hrvatskom je nacionalnom interesu da postoji jedinstveni europski pristup nabavi da bi sve države istovremeno, pod jednakim uvjetima dobile medicinsku opremu i lijekove, a pogotovo da prve dobiju one kojima je to najpotrebnije”, naglasio je Sokol.

Eurozastupnica Biljana Borzan (S&D/SDP) rekla je u razgovoru Hini da je “u hitnim situacijama neprihvatljivo da svaka država članica EU-a reagira na svoj način”.

To je bio slučaj na početku pandemije koronavirusa, ali to se mijenja ovim prvim paketom o europskoj zdravstvenoj uniji, ističe Borzan, dodavši da se nove mjere odnose na hitne zdravstvene situacije na razini Unije.

Karcinomi, kardiovaskularne bolesti, pretilost, alkoholizam u većoj ili manjoj mjeri pogađaju sve članice Europske unije, a Borzan smatra da su to zdravstveni problemi “za koje nema smisla da se borimo svatko ponaosob” te očekuje da će se više tih problema u budućnosti rješavati s europskog nivoa.

Iako je područje zdravstva u nadležnosti država članica, ima zdravstvenih problema koji se ne mogu riješiti na nacionalnoj i lokalnoj razini.

“Upravo ova pandemija, kao i nejednakosti u kvaliteti zdravstvene zaštite, pokazuju da postoje problemi koje EU treba riješiti zajedničkim djelovanjem. Manjim državama sa slabijim fiskalnim kapacitetima, s manje resursa, s manje farmaceutske industrije na njihovom teritoriju, upravo je u interesu da EU zajednički rješava probleme”, rekao je Sokol koji je nedavno imenovan izvjestiteljem EP-a za uredbu o europskom prostoru za zdravstvene podatke.

“Ideja je da se uspostavi jedinstveni europski sustav i da se zdravstveni podaci pacijenata mogu koristiti u različitim državama članicama. Primjerice, ako ste na službenom putovanju u Njemačkoj, a imali ste prometnu nesreću, infarkt, neki zdravstveni problem, vama je u interesu da liječnici dobiju vaše zdravstvene podatke što jednostavnije da vas mogu liječiti”, objasnio je zastupnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!