Europska komisija radikalno će pojednostaviti zelene propise EU-a u pokušaju da pokrene europsku industriju na izdisaju i uhvati korak s brže rastućim gospodarstvima u Aziji i Americi, piše POLITICO.
Promjene će utjecati na tri zakona koji prisiljavaju tvrtke da preuzmu veću odgovornost za svoje utjecaje na okoliš, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Poduzeća su se žalila na kompleksnost tih pravila i upozoravala da guše europsku konkurentnost.
Zaokret od Green Deala
To je odlučujući zaokret u odnosu na program Green New Deal u posljednjih pet godina, koji je klimu i okoliš stavio u središte europskog zakonodavstva. Postojala je nada da će svijet krenuti tamo gdje ide Europa.
No najnovije povlačenje sugerira da Bruxelles više ne vjeruje ovom narativu i da je zabrinut da će njegovi zeleni propisi u sadašnjem obliku imati negativan gospodarski učinak – strah koji dijeli sve veći broj europskih zemalja, poduzeća i ekonomskih stručnjaka.
To također odražava novu europsku političku stvarnost, gdje je pomak udesno u nacionalnim vladama i Europskom parlamentu doveo do porasta skepticizma prema europskim propisima o zaštiti okoliša.
Manje je više
Von der Leyen je ranije ovog mjeseca rekla da će pokrenuti zakonodavnu proceduru za pojednostavljenje tri vodeća zakona o zaštiti okoliša Unije iz prošlog mandata: Direktiva o korporativnom izvješćivanju o održivosti, Direktiva o korporativnoj održivosti i Taksonomija EU-a, prenosi POLITICO.
Pravila o izvješćivanju uvedena su u prošlom mandatu kao dio Europskog zelenog dogovora, — paketa propisa o zaštiti okoliša bloka. Od poduzeća zahtijevaju opsežne informacije o svom utjecaju na okoliš, izloženosti klimatskim rizicima i doprinosu zelenoj tranziciji.
Kako bi se pridržavala, tvrtke moraju otkriti ekstenzivne informacije o svojim operacijama i svojim opskrbnim lancima.
Oni su među najambicioznijim zelenim pravilima izvješćivanja u svijetu.
Najava, koja je u to vrijeme dobila (pre)malo pozornosti, objavljena je samo nekoliko dana nakon reizbora Donalda Trumpa za sljedećeg predsjednika SAD-a – poricatelja klimatskih promjena koji je obećao da će se po drugi put povući iz Pariškog klimatskog sporazuma, srezati propise i nametnuti trgovinske carine na sav uvoz u zemlju
Revolucija pojednostavljenja
Obraćajući se novinarima na tiskovnoj konferenciji nakon neformalnog Europskog vijeća u Budimpešti početkom studenog, von der Leyen je rekla da će njezina odluka smanjiti teret izvješćivanja “u jednom potezu”, ali bez ugrožavanja samih namjera direktiva.
“Pitanja koja postavljamo, podaci koje prikupljamo — tisuće njih — previše su, često suvišni i nerijetko se preklapaju. Dakle, naš je zadatak smanjiti ovaj birokratski teret bez promjene ispravnog sadržaja zakona koji svi želimo”, rekla je.
Najava je uslijedila nakon što su zemlje članice tijekom sastanka Vijeća rekle da je EU-u potrebna “revolucija pojednostavljenja” kako bi se olakšala regulatorna opterećenja za poduzeća koja dolaze iz Bruxellesa i potaknula konkurentnost.
Smanjenje izvješća za 25 posto
Sve više zabrinuti da se regija osakaćuje takozvanom “birokracijom”, čelnici zemalja također su zatražili od Komisije da napravi “konkretne prijedloge o smanjenju zahtjeva za izvješćima za najmanje 25 posto u prvoj polovici 2025. godine.”
Komisija je ove pozive već uslišila. Komisija je u listopadu popustila pod pritiskom da predloži odgodu pravila EU-a protiv krčenja šuma, kako bi se poduzećima dalo više vremena prije nego moraju dokazati da proizvodi koje prodaju i materijali koje koriste nisu povezani s krčenim zemljištem.
Von der Leyen je također zadužila sve buduće europske povjerenike, posebno Valdisa Dombrovkisa, koji preuzima portfelj gospodarstva i produktivnosti, da smanje birokraciju.
Kritike regulative EU-a o objavljivanju korporativnih izvješća nisu nove. U procurjelom dokumentu koji je sastavio bivši njemački ministar financija Christian Lindner, ministar je rekao da bi Berlin trebao tražiti ukidanje propisa EU-a o pravilima izvješćivanja o održivosti, između ostalog.
Zeleni zabrinuti
Prijedlog je ponovio zahtjev francuske premijerke Michele Barnier iz listopada, koja je tvrdila da se neki aspekti pravila EU-a o izvješćivanju o korporativnoj održivosti odgađaju i do tri godine.
Ali postoji široki vremenski period između trenutka kada zemlje EU-a izraze svoje nezadovoljstvo zakonima EU-a i kada Bruxelles stvarno učini nešto po tom pitanju.
Nisu svi uvjereni u obećanja von der Leyen da pojednostavljenje neće dovesti do oslabljivanja propisa. “Naravno da sam zabrinuta”, rekla je Marie Toussaint, zastupnica francuskih Zelenih u Europskom parlamentu, bivša izvjestiteljica o Direktivi o korporativnom izvješćivanju o održivosti.
Uostalom, predložena odgoda zakona o krčenju šuma na kraju je potaknula zastupnike desnog centra u Europskoj pučkoj stranci (EPP) — političkoj skupini von der Leyen — da ga pokušaju razvodniti.
Toussaint tvrdi da je usuglašena politička linija u Europskom parlamentu i među zemljama EU-a – kriviti regulaciju, posebice ekološka pravila – za nedostatak konkurentnosti u Europi. “To je suprotno od onoga što smo govorili prije pet godina, a to je [da] obrana europske konkurentnosti osigurava da imamo najbolje proizvode, proizvedene u najboljim uvjetima”, rekla je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!