Ove europske zemlje dopuštaju eutanaziju

Svijet 29. stu 202416:54 0 komentara
stare ruke
Pexels

Britanski parlamentarci su u petak dali zeleno svjetlo zakonu o dobrovoljnoj eutanaziji, no nekoliko europskih zemalja već dopušta smrtno bolesnim osobama da okončaju svoje živote.

Nizozemska je 2002. postala prva zemlja u svijetu koja je legalizirala aktivnu eutanaziju, odnosno aktivno sudjelovanje liječnika u bezbolnom prekidu života pacijenta koji pati od neizlječive bolesti.

Također, legalizirala je potpomognuto samoubojstvo te pacijenti mogu dobiti medicinsku pomoć kako bi dobrovoljno okončali vlastiti život.

Prema tamošnjem zakonu, pacijent mora trpjeti “nepodnošljivu patnju bez izgleda za poboljšanje” i mora zatražiti da umre na način koji je “dobrovoljan, dobro promišljen i s punim uvjerenjem”.

Nizozemska je 2012. proširila zakon kako bi dozvolila eutanaziju za starije od 12 godina koji teško pate, pod uvjetom da imaju pristanak roditelja, a 2020. i za pacijente s uznapredovalom demencijom u slučaju da su zatražili postupak dok su još uvijek bili ubrojivi.

Nizozemska vlada je 2023., nakon višegodišnje rapsrave, također odobrila eutanaziju za djecu mlađu od 12 godina te dozvolila smrt iz samilosti za mlađe maloljetnike koji pate “nepodnošljivo i bez nade”.

Belgija, Luksemburg, Španjolska, Portugal

Belgija je bila druga zemlja koja je usvojila eutanaziju i potpomognuto samoubojstvo 2002. sa sličnim uvjetima kao u Nizozemskoj.

Proširila je zakonodavstvo 2014. te dozvolila smrtno bolesnoj djeci svih dobi da također zatraže postupak uz roditeljsku privolu.

Luksemburg je dekriminalizirao eutanaziju i potpomognuto umiranje 2009.

Španjolska je 2021. dopustila eutanaziju i medicinski potpomognuto samoubojstvo za ljude s ozbiljnim i neizlječivim bolestima, a nakon nje je isto učinio Portugal 2023., no tamo zakon još uvijek nije stupio na snagu.

Švicarska

Švicarska ne dopušta eutanaziju, no desetljećima dozvoljava potpomognuto samoubojstvo, zbog čega je postala odredišna zemlja za pacijente diljem Europe koji traže pomoć za okončanje svoje patnje.

Porast takozvanog “samoubilačkog turizma” je doveo do mnogo dubokih promišljanja u zemlji, no vlasti su 2011. odbile ograničiti praksu.

Susjedna Austrija, pretežito katolička zemlja, također je legalizirala potpomognuto samoubojstvo 2022. nakon što je ustavni sud presudio da država prohibicijom krši temeljna prava svojih građana.

U Italiji, gdje je potpomognuto samoubojstvo protuzakonito, ustavni sud je dozvolio iznimku 2019.

Sud je presudio da ne bi uvijek trebalo biti kažnjivo da se nekome s “nepodnošljivom” tjelesnom ili duševnom patnjom pomogne počiniti suicid.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!