Evo zašto Sjeverna Koreja šalje balone sa smećem i gnojivom u Južnu Koreju

Svijet 05. lip 202414:33 0 komentara
Handout / South Korean Defence Ministry / AFP

Južna Koreja poduzima korake za nastavak vojnih aktivnosti na svojoj granici sa Sjevernom Korejom dok napetosti rastu zbog Pjongjangovog lansiranja balona za nošenje smeća.

Napetosti ponovno rastu na Korejskom poluotoku nakon što je Sjeverna Koreja lansirala stotine balona krcatih smećem i gnojivom na mjesta i gradove diljem Južne Koreje, uključujući i pistu glavne zračne luke u Seulu.

Južnokorejska vlada odgovorila je u utorak obustavom međukorejskog vojnog sporazuma koji je potpisan 2018. s ciljem ublažavanja neprijateljstava na njihovoj jako militariziranoj granici.

Taj će potez omogućiti Seulu da nastavi s vojnom obukom velikih razmjera u blizini granice i ponovno pokrene propagandno emitiranje, uključujući K-pop pjesme i vanjske vijesti sa zvučnika postavljenih na granici, prenosi tportal.

Zašto je Sjeverna Koreja poslala balone pune smeća u Južnu Koreju?

Sjevernokorejska kampanja započela je prošli tjedan u utorak. Pjongjang je poslao oko 260 balona koji su u Južnu Koreju nosili opuške, komade tkanine, stari papir i gnojivo.

Baloni su nošeni vjetrom padali su po cijeloj zemlji, uključujući i krajnji jug do okruga Geochang, nekih 218 kilometara južno od Seula, javila je novinska agencija Yonhap.

Kampanju su također pratili pokušaji Sjeverne Koreje da ometa GPS sustave u Južnoj Koreji.

Južnokorejska vojska nazvala je ta djela “opasnošću” te rasporedila jedinice za uništavanje eksplozivnih sredstava i timove za odgovor na kemijsko i biološko ratovanje da pregledaju i prikupe vreće za smeće.

Također je upozorila stanovnike da se drže podalje i prijave vlastima sva viđenja, ali je kasnije rečeno da materijal vezan za balone ne sadrži nikakve opasne tvari.

U srijedu je Sjeverna Koreja rekla da su baloni lansirani kao odmazda za tekuću propagandnu kampanju sjevernokorejskih prebjega i aktivista u Južnoj Koreji, koji redovito šalju gumenjake s letcima protiv Pjongjanga, hranom, lijekovima, novcem i USB memorijama napunjenim K-popom.

Kim Yo Jong, sestra sjevernokorejskog vođe Kim Jong Una i moćna dužnosnica vladajuće stranke, izdala je izjavu putem Središnje korejske novinske agencije, osuđujući Seul kao “sramotan i drzak” zbog kritiziranja balona dok brani vlastitu slobodu svojih građana.

Sjevernokorejski baloni bili su “darovi iskrenosti” za Južnokorejce koji “vape za slobodom izražavanja”, ustvrdila je.

Sjeverna Koreja je iznimno osjetljiva na letke koje južnokorejski aktivisti dijele preko granice, jer nose informacije o vanjskom svijetu i kritiku vladavine tri generacije dinastije Kim od osnivanja Sjeverne Koreje od strane Kim Il Sunga 1948. godine.

Sjeverna Koreja je 2020. godine poslala svoju vojsku da digne u zrak prazan ured za vezu koji je izgradila Južna Koreja na svom teritoriju u Kaesongu u znak prosvjeda protiv civilnih kampanja širenja letaka.

Međukorejski ured za vezu zatvoren je i evakuiran u siječnju te godine, tijekom pandemije COVID-19.

Seul je te godine pokušao riješiti zabrinutost Sjeverne Koreje, odobrivši zakon prema kojem je slanje propagandnih letaka protiv Pjongjanga postalo zločin, kažnjiv do tri godine zatvora ili novčana kazna od 30 milijuna wona (21.765 dolara).

No 2023. Ustavni sud Južne Koreje oborio je zakon nazvavši ga pretjeranim ograničenjem slobode govora.

Nastavlja li se balonska kampanja Sjeverne Koreje?

U nedjelju, nekoliko dana nakon što su prvi sjevernokorejski baloni za smeće stigli u Južnu Koreju, vojska Seula rekla je da je prikupila dodatnih 700 vreća za smeće poslanih iz Sjeverne Koreje.

Novo lansiranje potaknulo je južnokorejskog predsjednika Yoon Suk-yeola da sazove sastanak svog Vijeća za nacionalnu sigurnost, koje je obećalo “neizdržive” mjere kao odgovor.

Vijeće je također osudilo balone i istovremeno ometanje GPS-a kao “iracionalan čin provokacije”.

Nekoliko sati kasnije, u nedjelju navečer, Kim Kang Il, sjevernokorejski zamjenik ministra obrane, rekao je da će Pjongjang privremeno obustaviti svoje balonske aktivnosti.

Rekao je da je Sjeverna Koreja poslala 3500 balona koji su nosili 15 tona starog papira i ustvrdio da je kampanja ostavila Južnokorejcima “dovoljno iskustva” neugodnosti i napora uklanjanja razbacanog smeća.

Međutim, ako bi južnokorejski aktivisti ponovno širili propagandne letke protiv Pjongjanga preko granice, upozorio je da bi Sjeverna Koreja “odgovorila na to intenzivnim razbacivanjem starog papira i smeća sto puta više od količine razbacanih letaka i broja slučajeva”.

Međutim, čini se da je suspenzija stigla prekasno. U utorak je južnokorejska vlada objavila da prekida međukorejski vojni sporazum iz 2018., rekavši da su baloni “ozbiljno ugrozilo sigurnost naših ljudi i prouzročilo materijalnu štetu”.

Cho Chang-rae, zamjenik ministra obrane Južne Koreje za politiku, rekao je da “odgovornost za ovu situaciju leži isključivo na Sjevernoj Koreji.

“Ako Sjeverna Koreja pokrene dodatne provokacije, naša će vojska, u kombinaciji s čvrstim obrambenim položajem Južne Koreje i Sjedinjenih Država, kazniti Sjevernu Koreju brzo, snažno i do kraja.”

Što znači obustava ugovora iz 2018.?

Sporazum iz 2018. postignut je tijekom kratkog razdoblja pomirenja između Kima i tadašnjeg liberalnog južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina.

Prema paktu, obje su se zemlje složile “u potpunosti prekinuti sve neprijateljske radnje jedna protiv druge”, uključujući propagandne emisije i vojne vježbe u blizini njihove jako utvrđene granice.

Sporazum je već bio u opasnosti od propasti. Napetosti su porasle u studenom prošle godine nakon što je Južna Koreja odgovorila na sjevernokorejsko lansiranje špijunskog satelita najavom da će djelomično obustaviti dogovor i nastaviti zračni nadzor duž njihove granice.

Sjeverna Koreja je tada objavila da više nije vezana sporazumom, te je rasporedila trupe i oružje na stražarska mjesta koja je prethodno demontirala.

Pjongjang tek treba odgovoriti na odluku Seula da u potpunosti suspendira sporazum iz 2018. Ali južnokorejski nastavak vježbi gađanja ili propagandnog emitiranja preko zvučnika vjerojatno će potaknuti Sjevernu Koreju da poduzme slične ili snažnije korake duž napete granice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!