FOTO, VIDEO / Kaos u Bruxellesu: Poljoprivrednici gađali policiju bocama i jajima, oni im uzvratili vodenim topovima

Svijet 26. velj 202414:56 0 komentara
REUTERS/Yves Herman

Poljoprivrednici su u ponedjeljak blokirali granični prijelaz između Poljske i Njemačke, bacali boce na policiju u Bruxellesu i okupili se u Madridu kako bi zahtijevali akciju protiv niskih cijena u supermarketima i, kako kažu, nepoštene konkurencije iz inozemstva, uključujući Ukrajinu. Ministri poljoprivrede iz cijele Europske unije sastali su se u ponedjeljak u Bruxellesu kako bi razgovarali o krizi u sektoru nakon tjedana ljutitih prosvjeda.

27-člani EU već je oslabio neke dijelove svoje vodeće ekološke politike Zelenog dogovora, izbacivši cilj smanjenja poljoprivrednih emisija iz svog klimatskog plana za 2040. godinu. “Danas smo ponovno ovdje u Bruxellesu kao poljoprivrednici jer Europska unija ne sluša naše zahtjeve. Tražimo pravedne prihode”, rekao je Morgan Ody, glavni koordinator poljoprivredne organizacije La Via Campesina Reutersu.

“Proizvodimo hranu, a ne zarađujemo za život. Zašto je to tako? Zbog sporazuma o slobodnoj trgovini. Zbog deregulacije. Zato što su cijene ispod troškova proizvodnje. Stoga zahtijevamo od EU-a da to učini.”

Na marginama prosvjeda u Bruxellesu policija je ispalila vodene topove na prosvjednike koji su bacali boce i jaja, dok je oko 900 traktora zakrčilo dijelove belgijske prijestolnice, nedaleko od ograđenog područja gdje su se ministri sastajali.

Na prosvjedu u Madridu, poljoprivrednici iz cijele Španjolske puhali su u zviždaljke, zvonili u kravlja zvona i udarali u bubnjeve, pozivajući EU da smanji birokratiju i odustane od nekih promjena u svojoj Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (CAP).

“Nemoguće je podnijeti ova pravila, žele da danju radimo na terenu, a noću rješavamo papirologiju – dosta nam je birokracije”, rekao je Roberto Rodriguez, koji uzgaja žitarice i ciklu u središnjoj pokrajini Avila.

U Poljskoj su poljoprivrednici blokirali autocestu na graničnom prijelazu s Njemačkom. “Ovo je znak zajedničke solidarnosti, da i poljski i njemački poljoprivrednici neće dopustiti da roba iz Ukrajine nastavi ulaziti na europsko tržište. To je zajednički cilj”, rekao je Adrian Wawrzyniak, glasnogovornik sindikata poljoprivrednika Solidarnost.
U Varšavi su premijer Donald Tusk i predsjednik Andrzej Duda rekli da probleme poljoprivrednika treba riješiti na razini EU-a.

“Poljska je prva zemlja EU-a (na granici s Ukrajinom), ali zapravo je to problem EU-a kao cjeline, EU poljoprivrede u cjelini i to treba promatrati u tom kontekstu”, rekao je Tusk novinarima.

“EU bi trebao ostati čvrst i riješiti ovo pitanje na europskoj razini, uključujući potporu poljskim poljoprivrednicima.”

Poljoprivrednici su ljuti zbog isporuka iz Ukrajine nakon odluke EU-a 2022. da se odrekne carina na izvoz hrane zbog rata s Rusijom.

Ministri poljoprivrede EU-a trebali su raspravljati o novom nizu prijedloga za ublažavanje pritiska na poljoprivrednike, uključujući smanjenje inspekcija na farmama i mogućnost izuzeća malih farmi od nekih ekoloških standarda.

Njemački ministar poljoprivrede Cem Ozdemir rekao je da EU mora osigurati da poljoprivrednici mogu zaraditi dobar novac ako se odluče za biološku raznolikost i zelene mjere te je govorio o postojećoj poljoprivrednoj politici EU-a kao o “birokratskom čudovištu”.

“Prosječni poljoprivrednik provede četvrtinu svog vremena za stolom”, rekao je.

REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman
REUTERS/Yves Herman

Kao odgovor na tjedne prosvjede bijesnih farmera, EU je već izbacio cilj smanjenja poljoprivrednih emisija iz svog klimatskog plana za 2040. godinu.

EU je također povukao zakon o smanjenju pesticida i odgodio cilj da poljoprivrednici ostave dio zemlje neobrađene radi poboljšanja bioraznolikosti.

Lokalne pritužbe su različite i ne pozivaju svi poljoprivrednici na ukidanje zelenih pravila. Ody iz La Via Campesine pozvao je EU da odredi minimalne cijene potpore.

“Nismo protiv klimatskih politika. Ali znamo da su nam za tranziciju potrebne veće cijene proizvoda jer je proizvodnja na ekološki način skuplja”, rekla je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!