Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u subotu je rekao da je poslao pismo ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu u kojemu je ponudio dodatne razgovore o potencijalnom smirivanju sukoba u Ukrajini, ali je upozorio Moskvu na opasnosti traženja neostvarivih sigurnosnih zahtjeva, prenose agencije.
Stoltenberg je kazao da je poslao u četvrtak pismo kojim je zatražio od Lavrova da pristane na dodatne razgovore u formatu Vijeća NATO-Rusija, koje je u siječnju razgovaralo o moskovskom zahtjevu za povlačenjem postrojbi iz NATO-a iz istočne Europe.
Stoltenberg je također na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji kazao da nema znakova povlačenja ruskih postrojbi, usprkos ruskoj tvrdnji da je započela s povlačenjem dijela postrojbi iz područja blizu granice s Ukrajinom.
Glavni tajnik NATO-a ističe da postoji realan rizik od sukoba, dok se gomilanje ruske vojske nastavlja.
“Pozvao sam Rusiju i sve NATO saveznice na sastanke Vijeća NATO-Rusija. Ponovio sam svoj poziv u pismu koje sam poslao ministru Lavrovu u četvrtak”, poručio je Stoltenberg.
“Ekstremno smo zabrinuti jer vidimo da nastavljaju gomilati (snage), nastavljaju se pripremati. Nismo u Europi od kraja Hladnog rata vidjeli tako veliku koncentraciju borbeno spremnih postrojbi”, dodao je.
Stoltenberg je također kazao da je Moskva postavila sigurnosne zahtjeve za koje je znala da ih NATO ne može ispuniti.
Rusija traži, između ostalog, zabranu ukrajinskog ulaska u NATO koji ističe da po konvencijama UN-a svaka država ima pravo pristupiti savezu kojem želi.
Pored Stoltenberga je govorila predsjednica Europske komisije koja je istaknula da se zapadni saveznici suočavaju “eklatantnim pokušajem promjene pravila našeg međunardnog sustava”.
“Ne možemo to dopustiti”, poručila je.
“Europska unija i transatlantska zajednica potpuno su usklađene i ujedinjene”, istaknula je predsjednica Europske komisije, dodavši da podržavaju Ukrajinu protiv “enormnog pritiska” Moskve.
Von der Leyen je kazala da je Unija u potpunosti spremna na zaustavljanje isporuka ruskog plina.
Optužila je rusku kompaniju Gazprom da namjerno skladišti plin i “isporučuje što je manje moguće plina, dok cijena i potražnja vrtoglavo rastu”.
Čak 40 posto plina Europska unija uvozi od Gazproma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!