Gledala je kako joj sina osuđuju na 25 godina zbog kritike Putinu: “Bolno je”

Svijet 16. svi 202315:01 1 komentar
Sputnik/Alexei Danichev/Pool via REUTERS

Zamislite da sjedite na sudu i gledate dok vaš vlastiti sin - kritičar vlasti - biva osuđen na 25 godina zatvora.

Elena Gordon točno zna kakav je to osjećaj.

Prije mjesec dana, Elena je stajala pored staklenog kaveza u moskovskoj sudnici. U kavezu je zaključan sjedio njen sin, Vladimir Kara-Murza. Jedan od najglasnijih kritičara ruskog predsjednika Vladimira Putina, Kara-Murza je optužen za izdaju i druge navodne zločine i osuđen na četvrt stoljeća zatvorske kazne.

Elena živi u inozemstvu, a u Moskvu je doputovala samo zbog presude.

“Bila sam jedina iz obitelji i prijatelja koja je ušla u sudnicu,” kaže Elena u razgovoru s novinarom BBC-ja, Steveom Rosenbergom. “Vladimir nije znao da ću biti tamo. Bio je malo šokiran, ali nadam se ugodno iznenađen. Pripremala sam se na taj ishod, ali mislila sam da će mu dati kaznu od 24 godine i 11 mjeseci kako bi ga dodatno ponizili. Na kraju su ipak odlučili biti besramni. Dali su mu maksimalnu kaznu.”

Otada je Elena uspjela organizirati dva sastanka s Vladimirom u zatvoru.

“Jako je smršavio,” kaže Elena. “Bojim se za njegovo zdravlje. Hrabar je, naravno, i kaže da mu nisu slomili duh.”

“Iznenađujuće je optimističan. Vjeruje u budućnost Rusije, vjeruje u vlastitu ulogu u demokratskoj Rusiji. No realistično gleda na svoju kratkoročnu budućnost. Sprema se na prijevoz u kaznionicu,” dodaje majka.

Na pitanje novinara kako se ona osjeća, Elena kaže: “Ne samo da se nadam, već vjerujem da ću vidjeti Vladimira na slobodi. Ne planiram na taj trenutak čekati 25 godina.”

Već više od desetljeća, Vladimir Kara-Murza poznati je kritičar Kremlja. Pomogao je uvjeriti vlade Zapada da uvedu sankcije, uključujući ukidanje viza i zamrzavanje imovine, ruskim dužnosnicima umiješanim u korupciju i kršenje ljudskih prava.

Takav uporni aktivizam izazvao je bijes u ruskom centru moći. Kara-Murza je dosad preživio dva misteriozna trovanja, a on i njegovi pristaše pokušaje trovanja povezuju s ruskim vlastima.

REUTERS/Joshua Roberts/File Photo

Na Zapadu je Kara-Murza glasno govorio protiv političkih progona u Rusiji, ali i protiv ruske invazije na Ukrajinu.

Prošle godine u govoru pred američkim dužnosnicima iz savezne države Arizone, Kara-Murza je osudio “diktatorski režim u Kremlju.” Uskoro poslije tog govora, vratio se u Moskvu – gdje je uhićen.

“Vladimir je morao znati da se dovodi u opasnost povratkom u Rusiju,” kaže novinar njegovoj majci i pita ju je li ga ona pokušala spriječiti.

“Jesam,” odgovara Elena. “Bolno mi je o tome pričati, kao majci. Ne mogu se distancirati od svega i vidjeti ga tek kao političku figuru. On je ponajprije moj sin. Preklinjala sam ga da se ne vrati u Rusiju. Obećao mi je da će razmisliti o tome. Vidite i sami što je odlučio.”

Na pitanje novinara žali li Kara-Murza zbog odluke da se ipak vrati, Elena odgovara: “Ne, nikada. Nikada. Ja žalim zbog te njegove odluke. Govorim isključivo u svoje ime.”

“On ima svoje principe. Zaista vjeruje da mora biti u svojoj zemlji, među svojim sunarodnjacima, i da ne može sudjelovati u budućnosti demokratske Rusije ako sada pobjegne na sigurno,” objašnjava ona.

Sudbina Vladimira Kara-Murze podsjetnik je na opasnost u koju se dovode aktivisti, političari i bilo koji pojedinci koji propitkuju poteze Kremlja. Većina vodećih oporbenih figura u Rusiji je ili u zatvoru ili u izbjeglištvu.

“Bojim se da je Rusija postala diktatura,” kaže Elena. “Meni to sve izgleda poprilično groteskno – da ćemo u 21. stoljeću oko sebe vidjeti distopije iz 20. stoljeća. To je strašna regresija. Žalosno je.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare