Godinu dana od pobune Prigožina i njegovih plaćenika: Što se dogodilo s Wagnerom?

Svijet 23. lip 202414:59 0 komentara
REUTERS/Anton Vaganov

Rusija je učinkovito demontirala i zamijenila Wagnerovu grupu u godini dana otkako su plaćenici šokirali svijet pokrenuvši pobunu protiv vlade predsjednika Vladimira Putina, rekli su stručnjaci za BBC.

Jevgenij Prigožin, pokojni vođa paravojnih snaga, pokrenuo je pobunu 23. lipnja 2023. i zauzeo južni grad Rostov nakon mjeseci rastućih napetosti s vojnim čelnicima u Moskvi. Njegove su snage krenule u marš prema Moskvi, ali je taj pohod naglo prekinut već sljedeći dan.

Samo dva mjeseca kasnije, Prigožinov avion se srušio i on je poginuo zajedno s nekoliko drugih starijih članova Wagnera, čime je budućnost plaćenićke grupe postala neizvjesna.

Što se dogodilo s Wagnerom?

Dr. Sorcha MacLeod, članica UN-ove radne skupine o plaćenicima i predavačica na Sveučilištu u Kopenhagenu, rekla je za BBC da su se bivše Wagnerove trupe rascjepkale po ruskoj državi.

“Wagner možda ne postoji u onom obliku u kojem je prije postojao, ali njegova verzija – ili čak više verzija – i dalje postoje i sad su raspršeni u Rusiji tako da nemaju jednog sveobuhvatnog kontrolora”, kazala je.

“Grupa Wagner bila je nevjerojatno geopolitički i ekonomski važna za Rusiju, tako da nikada neće nestati kao što su neki ljudi sugerirali”, dodala je.

REUTERS/Anton Vaganov

Ključan za Ukrajini

Godinama su Prigožinove snage bile vrijedan alat za ruske operacije diljem Afrike i Sirije, a potom su dobili važnu ulogu u Ukrajini. Tijekom kraja 2022. i početka 2023. Wagner je bio ključan za nekoliko pobjeda Rusije na bojnom polju.

Snage sastavljene uglavnom od bivših zarobljenika uspjele su zauzeti istočni grad Soledar, prije učvršćivanja pozicija u Bahmutu u kojemu su se vodile žestoke bitke. Na svom vrhuncu Wagner je imao oko 50.000 plaćenika u Ukrajini, prema američkom Vijeću za nacionalnu sigurnost.

Stručnjaci sada tvrde da su Wagnerove ooperacije u Ukrajini obustavljene od strane drugih ruskih državnih i paravojnih jedinica. Jedan bivši zapovjednik Wagnera nedavno je za ruski BBC rekao da je plaćenicima naređeno da se “pridruže ministarstvu obrane” ili da odu.

Pod kontrolom Nacionalne garde

Dužnosnici britanske obavještajne službe sugerirali su da su neke od pješačkih postrojbi skupine podređene Rosgvardiji ili Nacionalnoj gardi. Jedinica, osnovana 2016., opisana je kao Putinova “privatna vojska”, a kontrolira je njegov bivši tjelohranitelj Viktor Zolotov.

Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva (MoD) priopćilo je da su dijelovi Wagnerove skupine počeli dolaziti pod kontrolu Nacionalne garde u listopadu 2023.

Čini se da je Anton Jelizarov, dugogodišnji Wagnerov operater za kojeg se kaže da je zapovijedao krvavim operacijama plaćenika u Bahmutu, nekoliko dana kasnije potvrdio integraciju. U videu objavljenom na kanalu na Telegramu koji je povezan s Wagnerom, rekao je da je bio prisutan na izgradnji kampa u kojem će Wagnerove trupe “raditi za dobrobit Rusije” i pridružiti se jedinicama Nacionalne garde u novoj formaciji.

Britanski dužnosnici navode da to pokazuje da je Wagner uspješno podređen Rosgvardiji, povećavajući rusku državnu kontrolu nad grupom Wagner. Dio Wagnerovih snaga pridružio se Ramzanu Kadirovu u Čečeniji.

Opipljiv primjer propadanja grupe dogodio se kada je njezin logo navodno skinut s nebodera u St. Petersburgu.

Operacije u Africi

Ranije ovog mjeseca istraživački centar Poljskog instituta za međunarodne poslove (PISM) primijetio je da nakon Prigožinove smrti “pažnja ruske države u (Africi) ne samo da nije oslabila, nego je ojačala”.

U veljači je BBC došao do dokumenata koji otkrivaju da je Moskva nudila “paket za preživljavanje režima” u zamjenu za pristup strateški važnim prirodnim resursima – pristup koji je ranije favorizirala grupa Wagner. Plan je ponudila grupa pod nazivom Afrički korpus.

Stručnjaci su za BBC rekli da je Afrički korpus učinkovito zamijenio Wagner u zapadnoj Africi. Na Telegramu se postrojba pohvalila da regrutima nudi plaće do 110.000 rubalja godišnje i službu “pod vodstvom kompetentnih zapovjednika s velikim borbenim iskustvom”.

Uloga Prigožinova sina

Ruski BBC izvijestio je da samo u Srednjoafričkoj Republici (CAR) Wagner još uvijek djeluje u sjeni svog prijašnjeg oblika, a navodno ga kontrolira Prigožinov sin Pavel.

“Moskva je nasljedniku dala zeleno svjetlo da nastavi raditi ono što je njegov otac radio u Africi, pod uvjetom da to nije u suprotnosti s interesima Rusije”, rekao je izvor koji je radio s Jevgenijem Prigožinom za ruski BBC.

Unatoč prijetnji koju je prošlog ljeta predstavljala Prigožinova pobuna, godišnjica je uglavnom prošla bez incidenata u Rusiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!