Iranske snage u utorak su po prvi put upotrijebile hipersonične rakete Fattah, a 90 posto njihovih projektila uspješno je pogodilo svoje ciljeve u Izraelu, priopćila je Revolucionarna garda.
Kako piše Reuters, ovo je bio najveći iranski vojni udar protiv Izraela, a Iran je priopćio da je napad bio usmjeren isključivo na izraelske vojne objekte. Iranska državna novinska agencija objavila je da su gađane tri izraelske vojne baze.
O kakvim je raketama riječ?
Zaklada za obranu demokracija (FDD) ranije je analizirao kakve rakete Iran koristi. Iran je prije nešto malo više od godinu dana predstavio hipersonične rakete “Fattah-2”, a iranski Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) tvrdio je da je izumio ovaj projektil.
Iran ima impresivan raketni program. Posljednjih godina, koncept “hipersoničnih” projektila postao je tema razgovora u mnogim zemljama, od Rusije do SAD-a i Kine. Međutim, pokazalo se da je tu tehnologiju teško postići.
Mnoge rakete koje lete izvan atmosfere, poput balističkih raketa, mogu letjeti velikim brzinama koje su “hipersonične”. No, ključna je stvari mogu li se ti projektili manevrirati.
Balističke rakete mogu se presresti jer lete predvidljivom putanjom. Projektil koji manevrira velikom brzinom teško je presresti.
FDD se pita zašto zašto Iran pokušava stvoriti nove generacije ili tipove projektila za koje nije dokazao da rade? Prvi iranski model, Fattah 1, trebao je imati domet od 1.400 km i biti u stanju postići brzinu od 13-15 Macha (16.000-18.500 km/h). Mach 5 (gotovo 6200 km/h) je prepreka za hipersonični let, koji leti pet puta brže od brzine zvuka (1235 km/h). Ako rakete mogu postići pet puta veću brzinu od zvuka, one su “hipersonične”.
Projektili Fattah
Iran tvrdi da su takve rakete Fattah-2. U članku na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS) Fabian Hinz istaknuo je da “Fattahova upotreba prvog stupnja na kruto gorivo odražava prethodne iranske dizajne. Drugi stupanj projektila uključuje bojnu glavu, aerodinamičke kontrole i mali motor na kruto gorivo s pokretnom mlaznicom za kontrolu vektora potiska (TVC). Fattahov drugi stupanj nalikuje upravljivom vozilu za ponovni ulazak (MaRV), a ne hipersoničnom kliznom projektilu.
FDD navodi da su Fattah-2 moćnije i bolje rakete, no ističe da su neprovjerene. Ova raketa ima novi dizajn za koji Iran tvrdi da mu pomaže u manevriranju i da će mu omogućiti da pogodi ciljeve, a da ne bude otkriven. Teheran je također rekao da, za razliku od prvog Fattaha, Fattah-2 koristi raketno pogonsko tekuće gorivo.
U konačnici, FDD navodi da Iran ima impresivan raketni program te da koristeći rakete Fattah-2 šalje poruku koju cijela regija treba ozbiljno shvatiti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!