Hoće li Izrael uzvratiti Iranu? Vojni analitičar: “Imaju nekoliko opcija”

Svijet 02. lis 202422:01 0 komentara
izraelska željezna kupola presreće iranske projektile
REUTERS/Amir Cohen

Vojni analitičar i profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu Robert Barić, povjesničar i politički analitičar Tvrtko Jakovina i član Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta i bivši ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier su za N1 s Domagojom Novokmetom analizirali rat na Bliskom istoku.

“Sada se vidi da je Iran napravio još jedan napad upozorenja. Ovoga puta je samo poslao malo ozbiljnije upozorenje. Napad je bio slanje poruke. Iran je pokazao da izraelska protuzračna obrana nije baš tako neprobojna. Došlo je do oštećenja. Samo se ne zna se u kojoj mjeri”, rekao je Robert Barić komentirajući koliko je ozbiljan bio napad Irana na Izrael.

Barić je otkrio i da balističkim raketama koje je koristio Iran za napad treba svega pet do 10 minuta da stignu od Irana do Izraelskog teritorija. A, kako na cijelu situaciju na Bliskom istoku gleda svijet, odgovorio je bivši ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier.

“Ovaj napad sasvim sigurno predstavlja eskalaciju sukoba. Jasno je da niti SAD niti EU-a nisu željeli takvu eskalaciju. Po mojoj procijeni, ovo što se događa, upućuje da Izrael ima jedan kratkoročni cilj, a to je maknuti Hezbolah s juga Libanona”, komenirao je Stier.

Utjecaj međunarodne zajednice i Europske unije

Stier je odgovorio i na pitanje koliki utjecaj na aktere može imati međunarodna zajednica.

“Najveći utjecaj na Izrael su tradicionalno imale Sjedinjene Američke Države. Imaju ga i danas. One su glavni saveznik. Bidenova administracija je vršila pritisak na vladu Benjamina Netanyahua. Međutim, moramo sagledati i situaciju gdje je Biden odustao od utrke za reizbor. Neizvjesno je tko će pobijediti na izborima i u takvoj situaciji utjecaj Washingtona na svog saveznika sasvim sigurno nije kao što je nekada bio”, objasnio je Stier.

Stier je dodao i kako Europska unija ima određenu prisutnost u ovoj priči, ali kako u ovom trenutku ona nije snažan geopolitički faktor.

“Glavna zapadna sila što se tiče Bliskog istoka su Sjedinjene Američke Države i samo ona može imati utjecaj”, kaže Stier.

Situacija u Libanonu

Izrael je prije Iranskog napada započeo kopneni napad na Libanon, a o opsegu i ciljevima se još raspravlja. Kako će sve završiti, Barić kaže da je teško reći i da Izrael ima tri opcije napada na Libanon.

“Pitanje je kolika je šteta nanesena Hezbolahu. Očito da je sve unaprijed bilo planirano. Izrael sada ima tri opcije upada u južni Libanon. Prva je da dođe u granična područja i pomete instalacije Hezbolaha neposredno uz granicu i to je najjednostavnija opcija. Druga je da dođe do rijeke Litani i pokuša uništiti svu Hezbolahovu strukturu u tom području. A, treća da nastavi upad i dalje. Ipak, za sada sve upućuje na drugu opciju”, govori Barić.

Barić je prokomentirao i kako stoji Hezbolah.

“Hezbolah se trenutno doslovno bori za preživljavanje. Borci Hezbolaha nisu ono što i Hamasa. Hezbolah je pokazao da ima dobro obučene borce. Kad počnu borbe trebamo vidjeti u kakvom je stanju Hezbolah.

Izrael tu ulazi u rizik jer svaki put kada je ušao u Libanon to se pretvorilo u dugotrajni problem. A, tu je možda i kompletno mijenjanje izraelske strategije na Bliskom istoku koje je potaknula desničarska vlada s Netanyahuom. Svi pričaju o nekom regionalnom ratu, međutim bojim se da će prije biti stanje vječitog sukoba na Bliskom istoku koje će imati teške posljedice za regiju, ali i za okolna područja”, kaže Barić.

Strah od eskalacije

Barić je komentirao i postoji li strah od eskalacije u regiji.

“Strah postoji, ali sve ovisi o toga što će napraviti Iran i Izrael u idućim koracima. S druge strane vanjski činioci ne mogu spriječiti eskalaciju”, smatra Barić.

Odgovor Iranu

Dodaje i da Izrael ima nekoliko opcija kad je u pitanju odgovor na iranski napad.

“Izrael iranski nuklearni program može uništiti samo nuklearnim udarom, a to bi bilo malo previše. Iduća mogućnost je udar po iranskoj energetskoj infrastrukturi postrojenjima za preradu nafte, a treća opcija je udar izravno na iranski politički vrh. Pitanje je koliko Izrael sad želi eskalirati, ali Iran će poslije ovoga sigurno ubrzati svoj nuklearni program.

“Na Teheranu i Tel Avivu je da vide kako dalje. Nitko ne može utjecati. Daljna dinamika ovisi o njihovim potezima”, zaključio je Barić.

Izrael – mala zemlja, ali svjetski igrač

Sukob Irana i Izraela komentirao je i politički analitičar Tvrtko Jakovina.

“Mislim da je gotovo nemoguće očekivati da Izrael neće odgovoriti na način na koji je to činio i u prošlosti. Ovo jest jedan trenutak koji bi mogao prekomponirati odnose i izgled dijela Bliskog istoka, ali samo pod uvjetom ako u to uračunamo veliki sukob u kojem neće sudjelovati samo Izrael, Libanon i Iran. Mnogi od ovih režima su vrlo fragilni. Ovo sve može voditi i prema promjeni stanja u samoj Islamskoj Republici. U ovom trenutku imate jedan dramatični razvoj koji može postati globalni sukob”, kaže Jakovina.

“Izrael je i po teritoriju i po stanovništvu malena zemlja, ali evo možete vidjeti koliko mala zemlja s određenim kapacitetima i sposobnostima može biti svjetski igrač i to svjetski igrač prvog reda”, dodao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!