Hrvatski tim pomaže u resocijalizaciji ukrajinskih ratnih veterana

Svijet 10. ožu 202421:39 1 komentar
ronjenje, ronilac,
Pixabay/Ilustracija

Da je ronjenje odlična aktivnost za resocijalizaciju ratnih vojnih invalida u društvo već godinama dokazuju članovi ronilačkog kluba HRVI Nemo-adriatic. Svoje bogato poslijeratno iskustvo u pilot-projektu pokrenutom prošle godine u Istri, podijelili su s ukrajinskim braniteljima. Mali projekt doveo je do međudržavne suradnje, piše HRT.

U Lavovu je počela druga faza projekta resocijalizacije ukrajinskih stradalih branitelja. Okupljeni hrvatski tim ciljanim će aktivnostima, po preporuci psihologa, u idućih nekoliko mjeseci, ispuniti svakodnevicu heroja koji su u ratu dali ono najvrednije.

U razrušenoj zemlji, napaćenim ljudima uz ronioce kluba hrvatskih ratnih vojnih invalida Nemo-adriatica, ruku su pružili i grad Lavov i hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova.

“Cilj samog projekta je prijenos znanja i iskustva hrvatskih stručnjaka, hrvatskih branitelja, instruktora ronjenja, psihologa za što bolju resocijalizaciju i oporavak”, rekla je Andreja Vedrina, voditeljica projekta.

Uz brojne aktivnosti, poput terapijskog jahanja i veslanja, upravo je ronjenje najbolje za oporavak.

“Voda je za njih novi medij. Većina tih dečki s kojima mi sada radimo je bez ruke ili noge. Kada dođu u vodu oni su u bestežinskom stanju. Nešto što im je jako teško odraditi vani na površini, pod vodom im je puno lakše. Voda ih opušta, čuju otkucaje vlastitog srca, svoje disanje, imaju mir”, kaže Rene Cipovac, predsjednik ronilačkog kluba HRVI Nemo-adriatic.

“Ronjenje me i mentalno i fizički oporavilo nakon povratka s fronte”, rekao je Pavlo Koval.

“Tjedan dana ronjenja u sklopu projekta zamijeni mi šest mjeseci konvencionalnog liječenja”, dodao je Ruslan Pavlovski.

Ravnopravan partner u ovom projektu je fondacija “Unbroken”. Svojevrstan rehabilitacijski ekosustav od kojeg su inače skupe proteze svi dobili potpuno besplatno.

“Gotovo 300 boraca dobilo je protezu u sklopu našeg programa, ali ukupno smo zbrinuli više od 16.000 ljudi od početka rata”, rekao je Oleksandr Kobzarev, izvršni direktor Unbrokena.

Kao najkorisnije polaznici ističu upravo osobno iskustvo koje zbog sličnog ratnog puta mogu ravnopravno podijeliti s hrvatskim braniteljima.

“Nakon rehabilitacije resocijalizacija. Mentalno vratiti ljude u svakodnevni život. I tu je nama hrvatska strana puno pomogla te ovom prilikom želim zahvaliti hrvatskim veteranima što su svoje iskustvo podijelili s našim momcima i dali im novi pogled na život”, rekao je Andrij Sadovji, gradonačelnik Lavova.

“Imamo jako puno upita upravo u vezi s tom problematikom. Nije samo Lavov zainteresiran. Zainteresirana je svaka oblast odnosno pokrajina da se i kod njih provodi takav program”, rekla je Anica Đamić, veleposlanica RH u Ukrajini.

Mala ideja prerasla je u stup nade za one koji su mislili da budućnosti nemaju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare