Nakon što je Velika Britanija isporučila Ukrajini krstareće rakete Storm Shadow, Kijevu bi identične projektile dugog dometa za udare duboko u pozadini neprijatelja trebala poslati i Francuska
Francuski predsjednik Emmanuel Macron ovih dana najavio je da će njegova zemlja isporučiti Kijevu dalekodometne projektile SCALP-EG, čiju je dopremu u Ukrajinu još ranije najavio London. Macron nije precizirao o kojem broju projektila je riječ, već je samo naglasio da će isporuke SCALP-EG-a proširiti arsenal ukrajinske vojske za samostalne udare.
S deklariranim dometom do 300 kilometara, ovi projektili daju ukrajinskim snagama dodatno naoružanje koje premašuje doseg i moć svega što su prethodno osigurale Sjedinjene Države i drugi međunarodni partneri Kijeva. Riječ je, naime, o projektilima koji sadrže bojne glave sposobne probiti čvrste mete, a lete na malim visinama kako bi se smanjila mogućnost presretanja.
Budući da su ti projektili dizajnirani za ispaljivanje iz borbenih aviona koje Ukrajina nema u svojem sastavu, postavlja se pitanje na koji način bi Kijev mogao koristiti rakete sa značajkama smanjenog radarskog potpisa. Ipak, postoje neka rješenja koja su zasad samo teoretske prirode.
Uz Veliku Britaniju i Francusku kao primarne korisnike, Storm Shadow ili SCALP-EG našao je kupce diljem svijeta pa ga u borbenim avionima tipa Rafale koriste Egipćani, Grci, Indijci i Katarci, a nabavili su ga i Italija, Saudijska Arabija te Ujedinjeni Arapski Emirati. Uz višenamjenske Rafale, anglofrancuski projektili mogu se ispaljivati iz talijanskih Tornada IDS i nedavno umirovljenih britanskih GR4, švedskih Gripena, francuskih Miragea 2000 i paneuropskih Eurofighter Typhoona.
Teoretski je moguće da je projektil ispaljen iz Su-24 jer je taj lovac bombarder sposoban ponijeti raketu težine 1300 kilograma, koliko teže Storm Shadow i SCALP-EG, dok Su-25 nije izvorno bio namijenjen za nošenje bombe teže od 500 kilograma. MiG-29 je također isključen iz priče jer nije zamišljen za nošenje toliko teškog projektila bez naknadne izmjene sustava ovjesa i sustava upravljanja avionom, kao ni Su-27, i to iz istih razloga.
Vojni analitičari smatraju da je Storm Shadow mogao biti ispaljen jedino iz ukrajinskih jurišnika Su-24, a koji bi za tu priliku trebali biti modificirani. Kijev se pak nije oglasio ni o toj mogućnosti pa su se pojavile pretpostavke da su avioni preinačeni u skladu s maksimalnim razinama tajnosti ili da je napad obavio avion koji nije u sastavu ukrajinskog ratnog zrakoplovstva, piše tportal.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!