Ruski disident koji je oslobođen u razmjeni želi natrag u Rusiju, dobio i poruku: “Čeka te njegova sudbina”

Svijet 06. kol 202411:27 0 komentara
INA FASSBENDER / AFP

Jedan od najistaknutijih ruskih disidenata koji je prošlog tjedna oslobođen u razmjeni zarobljenika tvrdi da ga je Moskva protjerala bez njegova pristanka.

Tvrdnja Ilije Jašina dolazi povrh pritužbi nekoliko drugih oslobođenih zatvorenika da su uklonjeni iz Rusije bez njihova znanja – bacajući sumnju da je ruski predsjednik Vladimir Putin iskoristio zamjenu kao zgodnu priliku da se riješi nekih od svojih najupornijih kritičara, piše Politico.

Jašin je bio dio najveće zatvorske razmjene od Hladnog rata, u kojoj je Kremlj dočekao kući ubojicu, nekoliko špijuna i drugih Rusa zatvorenih diljem Europe, u zamjenu za oslobađanje osam stranih državljana ili osoba s dvojnim državljanstvom i osam ruskih disidenata.

Odveden protiv svoje volje

Dok se razmjena pozdravlja u Washingtonu – dijelom zbog osiguravanja oslobađanja reportera Evana Gershkovicha i bivšeg marinca Paula Whelana – ostavila je gorak okus među oslobođenim disidentima.

Jašin je tvrdi da je odveden protiv svoje volje. Na tiskovnoj konferenciji u petak je pročitao izjavu koju je, kako je rekao, predao zatvorskim vlastima prije zamjene, u kojoj stoji: “Kao ruski državljanin, potvrđujem da ne dajem dopuštenje da me se pošalje izvan Rusije.”

U nedjelju se nadovezao rekavši da je Kremlj također izvršio pritisak na Njemačku da da neku vrstu jamstva da se on nikada neće vratiti na rusko tlo. “Naravno da Nijemci nisu mogli dati to jamstvo”, rekao je Jašin u prijenosu uživo na YouTubeu. “Ja sam slobodna osoba i mogu u svakom trenutku letjeti gdje god želim.”

Frustriran zbog zamjene

Jašin, koji je nakon smrti pokojnog Alekseja Navaljnog bio među najistaknutijim kritičarima Kremlja koji su ostali u Rusiji, služio je kaznu od osam i pol godina zatvora jer je osudio ratne zločine Moskve u Ukrajini.

I prije zatvaranja i nakon toga, bio je glasno je izjavljivao kako želi ostati u Rusiji kao dio svoje borbe protiv Putinova režima, inzistirajući na tome da je njegovo pravo rođenjem ostati u svojoj domovini – čak i ako to znači u ćeliji.

Otkako je stigao u Njemačku, Jašin nije skrivao svoju frustraciju što je uključen u razmjenu umjesto drugih koji još čame u ruskim zatvorima i koji pate od ozbiljnih zdravstvenih problema, poput moskovskog političara Alekseja Gorinova, koji ima kroničnu bolest pluća.

U svom streamu na YouTubeu, Jašin je rekao da je bila njemačka inicijativa da ga se uključi na popis onih koje želi osloboditi kako bi ugovor dobio dodatnu težinu.

Nijemci pod kritikama

Ruska strana je, rekao je, odgovorila “s velikim entuzijazmom i tražila jamstva da nakon dolaska u Njemačku neću letjeti natrag”. Nije precizirao izvor informacija.

Njemačke vlasti, a posebno njemački kancelar Olaf Scholz, suočili su se s kritikama kod kuće zbog puštanja Vadima Krasikova, kao ključnog dijela dogovora. Krasikov je agent FSB-a koji je služio doživotnu kaznu zatvora za ubojstvo u Njemačkoj i, kako je Kremlj priznao prošli tjedan, povezan je s Putinom.

No Scholz je branio svoju odluku, rekavši da je “odmjerena u odnosu na slobodu i opasnost po život i tijelo nevinih ljudi zatvorenih u Rusiji i onih koji su nepravedno zatvoreni iz političkih razloga”.

To je mišljenje ponovio i Vladimir Kara-Murza, poznati kritičar Kremlja koji je bio među oslobođenima zbog ozbiljne zabrinutosti za svoje zdravlje, i koji je rekao da je trgovina “spasila 16 života”.

Ostali bez putovnica

Najmanje četvero od osmorice koji su oslobođeni — uključujući oporbene ličnosti Kara-Murzu i aktivista Andreja Pivovarova, bivšu zaposlenicu Navaljnog Kseniju Fadejevu i povjesničara Olega Orlova — rekli su da su odvedeni iz ćelija i dovedeni u Njemačku bez njihova odobrenja.

Nekoliko ih je također reklo da su ruske vlasti zadržale njihove strane putne isprave, vjerojatno kako bi im otežali legalan ponovni ulazak u Rusiju. Do sada je Jašin bio jedini koji je otvoreno rekao da se želi vratiti u Rusiju.

Na tiskovnoj konferenciji u petak, Jašin je rekao kako mu je prije zamjene agent ruskog FSB-a rekao da će ga, ako se vrati u Rusiju, čekati slična sudbina kao Navalnyja.

Također je rekao da su ruski dužnosnici jasno dali do znanja da bi takav potez uništio šanse drugih Rusa da budu uključeni u potencijalnu buduću razmjenu. “Do posljednjeg dana sam se borio za svoje pravo da ostanem u Rusiji”, rekao je vidno emotivni Jašin na konferenciji za novinare.

“Više od svega želim ići kući”, dodao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!