Indonežanke sve više uče borilačke vještine zbog porasta rodno uvjetovanog nasilja

Svijet 20. srp 202416:30 0 komentara
Pexels / ILUSTRACIJA

Emocionalno i fizičko zlostavljanje tijekom 11 godina braka navelo je Rani Miranti da se pridruži borilačkom klubu u kojem trenira borilačke vještine.

Miranti je jedna od sve većeg broja indonezijskih žena koje pohađaju tečajeve samoobrane jer je rodno uvjetovano nasilje veliki izazov u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu s muslimanskom većinom.

“Zaštita države obično dolazi nakon što se nasilje dogodi, a nikad ne znamo kada će doći”, rekla je 38-godišnja samohrana majka troje djece.

“Nažalost, kada dođe iznenada, nitko ne može pomoći. Dakle, moramo imati sposobnosti samoobrane”, istaknula je.

Nacionalno povjerenstvo za borbu protiv nasilja nad ženama – “Komnas Perempuan” lani je zabilježilo 289.111 slučajeva, što je pad od oko 12 posto u odnosu na 339.782 u 2022. godini, kada je donesen Zakon o rodno uvjetovanom nasilju.

Međutim, Komisija je sugerirala da najnoviji podaci predstavljaju “vrh sante leda” u rodno uvjetovanom nasilju. Sumnja se da je pravi broj slučajeva znatno veći, prema godišnjem izvješću Komnas Perempuana za 2023. objavljenom u ožujku.

Velik broj slučajeva ostaje neprijavljen zbog nekoliko čimbenika: ograničenog pristupa žrtava službama za podnošenje pritužbi, slabog sustava dokumentacije slučajeva i visoke razine društvene stigme prema žrtvama nasilja, navodi se u izvješću.

Zakon za kažnjavanje rodno uvjetovanog nasilja

Godine 2022. indonezijski parlament odobrio je dalekosežni zakon kojim se uspostavlja kazna za rodno uvjetovano nasilje i jamči povrat i druge pravne lijekove za žrtve i preživjele.

Zakon je donesen tjedan dana nakon što je indonezijski Visoki sud osudio ravnatelja islamskog internata na smrt zbog silovanja najmanje 13 učenica tijekom pet godina, od kojih su neke zatrudnjele. Djevojčice su imale između 11 i 14 godina i sustavno su silovane, što je izazvalo buru javnosti jer on nije ranije uhvaćen.

U srpnju je indonezijsko izborno povjerenstvo smijenilo svog predsjednika nakon što ga je proglasilo krivim za seksualni napad nakon pritužbe jednog od njegovih zaposlenika. Bio je to posljednji u nizu visokoprofiliranih slučajeva nasilja nad ženama u zemlji arhipelaga s više od 277 milijuna ljudi.

Kako se broj slučajeva povećavao, sve više indonezijskih žena i djevojaka koje su se bojale fizičkog nasilja okrenulo se alternativnim načinima zaštite, uključujući satove i klubove samoobrane.

Za Miranti, čiji ju je suprug više puta napao i fizički zlostavljao, “Muay Thai” je najprikladnija samoobrana jer joj pomaže da stekne više vještina, samopouzdanja i tehnika za sprječavanje napada.

Noseći crveni hidžab i boksačke rukavice, učiteljica u islamskoj osnovnoj školi u Jakarti pokazala je svoje udarne vještine svom sparing partneru. To je dio njezine rutine treninga na tečaju mješovitih borilačkih vještina u Jakarti, gdje se upisala prije dvije godine nakon što je 2018. odlučila napustiti nasilni brak.

Podrijetlom iz Tajlanda, “Muai Thai” je vrsta “kickboxinga” koja uključuje udarce koljenima i laktovima, stopalima i šakama.

“Sada imam način. … Imam smisao za uzvratiti udarac,” rekao je Miranti. “Ali što je još važnije, naučio sam izbjegavati situacije tako što sam bio svjesniji svoje okoline.”

Sve veći interes žena za borilačke vještine

Mirantijina trenerica Rahimatul Hasana rekla je da je prezadovoljna sve većom potražnjom žena koje žele učiti borilačke vještine, posebno na privatnim treninzima, budući da je teško pronaći instruktorice Muay Thaija.

“Mnoge se neće osjećati ugodno ako ih treniraju muškarci ili će trebati privatni sat kod kuće”, dodala je.

Rekla je da je većina žena koje su pohađale njezine tečajeve samoobrane bile sramežljive, a neke su i prije bile zlostavljane.

“Učenje fizičke samoobrane ne samo da pruža alate za kontrolu reakcija na negativne situacije, već također može izgraditi samopouzdanje za mentalnu obranu”, rekao je Hassana.

Njezin suprug, profesionalni MMA borac Rizal Zulmi, rekao je da rastući trend žena koje uče borilačke vještine pokazuje zlostavljačima i kriminalcima da “nisu sve žene lak plijen”.

“Borilački sportovi su nedavno postali popularni među ženama”, rekla je Zulmi, koja je osvojila više od 30 medalja na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Rangi Wirantika Sudrajat, još jedna Indonežanka koja je pohađala satove MMA-a, rekla je da je fizički trening u borilačkim vještinama najviše doprinio njezinim dužnostima liječnika opće prakse u Liječnicima bez granica.

31-godišnji liječnik radio je u nekoliko izbjegličkih kampova u Pakistanu, Jemenu, Južnom Sudanu, Bangladešu i Sierra Leoneu. Rekla je da borilačke vještine ne samo da grade njezino samopouzdanje i fizičku snagu, već joj također pomažu u upravljanju stresom.

Andi Yentriani, glavni povjerenik Nacionalne komisije za nasilje nad ženama, pozdravio je činjenicu da sve više žena ide na tečajeve samoobrane.

Među evidentiranim vrstama obiteljskog nasilja su pokušaj silovanja, silovanje u braku, prisilni pobačaj i incest. Većina žrtava su studentice u dobi od 18 do 24 godine, a većina prijavljenih počinitelja su njihovi bivši ili sadašnji muški partneri.

Gotovo sve žrtve bile su mlađe i imale nižu razinu obrazovanja od počinitelja, što ukazuje na to da nasilje nad ženama često uključuje neravnotežu moći, rekao je Yentriani.

Rekla je da je više ljudi prijavilo seksualno uznemiravanje 2023. godine, godinu dana nakon donošenja Zakona o rodno uvjetovanom nasilju. Njezina je komisija prošle godine primila gotovo 800 prijava online i fizičkog seksualnog uznemiravanja i 200 prijava silovanja.

“Mnogi u našem društvu još uvijek smatraju da su slučajevi seksualnog nasilja nešto sramotno i sramotno za žene žrtve”, rekao je Yentriani, a mnoge obitelji to ne žele prijaviti.

“Još uvijek često vidimo ušutkavanje žrtava, pa tako i nasilja nad ženama”, dodala je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!