Izrael očekuje da će njegov obrambeni sustav "Željezna zraka" biti operacionalan u roku od godine dana. Željezna zraka nagovještava potpuno novu i zastrašujuću eru ratovanja. Njome će se dodatno osnažiti izraelska pozicija u ratu dronova i projektila koji se razmjenjuju između njih i Irana, pojasa Gaze i Libanona.
Izrael je samo ovaj tjedan uložio više od 500 milijuna dolara u tvrtku Rafael Advanced Defense Systems, arhitekta izraelskog hvaljenog sustava protuzračne obrane, “Željezne kupole“.
Sustav Željezna zraka bi se trebao bazirati na moćnim laserima koji bi mogli oboriti široki spektar projektila, uključujući rakete, dronove, minobacače, priopćilo je izraelsko ministarstvo obrane ovaj tjedan.
“Ovime nagovještavamo početak nove ere ratovanja”, rekao je Eyal Zamir, general tog ministarstva. “Osnovni kapaciteti kopnenog laserskog sustava trebali bi biti funkcionalni u roku od godine dana”, najavio je, a prenosi CNN.
Izrael je otkrio prototip Željezne zrake još 2021. i otada je radio na stavljanju moćnog sustava u pogon.
Učinkovito i povoljno
Najava ministarstva obrane dolaze u trenutku kad Izrael nastavlja s napadima na Gazu i Libanon i u trenutku kada su odnosi Izraela i UN-a na najnižoj razini od 1948.
Izrael je “do grla” u ratu. Borbe s vode s “Osovinom otpora” koju čini Iran preko Libanona, Jemena, Sirije i Iraka. Iran i njegovi partneri nastoje svladati izraelsku Željeznu kupolu gađajući je raznim projektilima, od raketa i bespilotnih letjelica do minobacača i balističkih projektila, ranije su rekli stručnjaci.
Iz južnog Libanona, gdje Izrael sada vodi kopneni rat, Hezbollahove rakete dospjele su duboko u Izrael. Ranije ovog mjeseca, kuća na plaži izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u obalnom gradu Caesarea oštećena je u napadu drona za koji je odgovornost preuzela šijitska libanonska skupina Hezbolah. Jedan od tri lansirana drona izbjegao je izraelski sustav protuzračne obrane.
Stručnjaci kažu da bi Željezna zraka mogla biti dodatni sloj obrane za Izrael, kako u smislu učinkovitosti tako i u smislu cijene.
Iron Dome – 50 tisuća dolara, Iron Beam – ništa
Sustav koristi laser velike snage koji je stacioniran na tlu. S dometom od stotina metara do nekoliko kilometara, laser zagrijava čahuru mete, što znači motor ili bojevu glavu, sve dok se projektil ne obori.
U usporedbi sa Iron Domeom, laserski bi štit bio jeftiniji, brži i učinkovitiji, kažu stručnjaci.
Procjenjuje se da će svaka presretna raketa Iron Dome koštati oko 50.000 dolara. Izrael ispali dvije rakete po presretanju, rekao je CNN-u Yehoshua Kalisky, viši istraživač Instituta za studije nacionalne sigurnosti (INSS) u Tel Avivu.
Gotovo besplatno
Izrael gotovo svakodnevno presreće projektile otkako je počeo rat sa sjevernim susjedom. Samo u utorak, oko 50 projektila prešlo je iz južnog Libanona na izraelski teritorij, objavile su Izraelske obrambene snage (IDF), dodajući da su neki presretnuti, a drugi nisu.
Rafael Advanced Defense Systems, koji pomaže u proizvodnji Iron Beama, rekao je da jedno presretanje ovaj laserski obrambeni sustav ne košta gotovo ništa. Godine 2022. bivši premijer Naftali Bennett rekao je da se očekuje da će svako lasersko presretanje koštati samo 2 dolara.
Dok izraelska Željezna kupola presreće i uništava većinu projektila, prvenstveno je dizajnirana za borbu protiv raketa i projektila, a ne za bespilotne letjelice. Bespilotne letjelice (UAV) su male, lagane i imaju slab radarski potpis, što znači da ih izraelski radarski sustavi neće uvijek detektirati na način na koji detektiraju projektile, rekli su stručnjaci za CNN.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!